2.5 milyon Türk’ün ismi Perseverance ile Mars’a gitti!

NASA, uzayadaki araştırmalarına hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Mars’a araştırma aracı göndereceğini duyuran NASA, bu süreçte isim kampanyası da düzenlemişti. Tüm dünyadan dileyen herkes ismini yazdırıp Mars’a gönderebiliyordu. Beklenen gün geldi çattı ve yaşam aramak için Mars’a gönderilen Perseverance, başarılı bir şekilde inişini gerçekleştirdi.

23 adet kamera ile donatılan ve 1 ton ağırlığında olan Perseverance, Mars’ta bir süre yaşam belirtisi arayacak. NASA’nın Mars Keşif Programı kapsamında gönderilen keşif aracı ile birlikte 2.5 milyon Türk’ün ismi de Mars’a gitmiş oldu.

Perseverance sürecinde neler yaşandı?

Curiosity gezgininin Ağustos 2012’deki inişinin yüksek profilli başarısına rağmen, NASA’nın Mars Keşif Programı 2010’ların başında belirsizlik içindeydi.

Bütçe kesintileri, NASA’yı Avrupa Uzay Ajansı ile planlanan bir işbirliğinden çekmeye ve bir takip gezici görevini iptal etmeye zorladı. 2012 yazına gelindiğinde, her iki yılda bir Mars’a bir görev başlatan bir program, aniden 2013’ten sonra onaylanmış hiçbir görev olmadan kendini buldu.

2011 yılında, Ulusal Bilimler, Mühendislik ve Tıp Akademileri’nden gezegen bilimi topluluğu tarafından yapılan etkili bir dizi öneriyi içeren bir rapor olan Gezegen Bilimi Decadal Araştırması, NASA’nın gezegen keşif programının 2013 arasındaki on yılda en önemli önceliğini belirtti.

NASA’nın maliyetleri 2,5 milyar doların altında tutmak amacıyla bu çabanın ilk adımı olarak bir örnek önbelleğe alma gezgini yatırımı yapması gerektiği açıklandı.

Curiosity gezgininin başarısından sonra ve on yıllık anketin tavsiyelerine yanıt olarak NASA, Aralık 2012’deki Amerikan Jeofizik Birliği konferansında 2020’ye kadar yeni bir Mars gezgini görevi başlatma niyetini açıkladı.

18 Şubat 2021 tarihinde ise Perseverance Mars’a başarılı bir şekilde inişini gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.