38 Yıllık Commodore 64 ile Bitcoin Madenciliği Yapıldı

Şimdiye kadar piyasaya sürülmüş en efsanevi bilgisayar modellerinden biri olan Commodore 64, günümüz teknolojisi ile kıyaslandığında hesap makineleri ile dahi karşılaştırılamayacak kadar zayıf bir donanıma sahipti. Yeniden de bu durum, ikonik bilgisayarın hiçbir işe yaramadığı manasına gelmiyor.

8-Bit Show And Tell isimli bir YouTube kanalı, günümüzden yaklaşık 38 yıl evvel, 1982’de piyasaya sürülen Commodore 64 ile Bitcoin madenciliği yaptı. Kestirim edebileceğiniz üzere Commodore 64 ile Bitcoin “kazmak” maddi açıdan pek de karlı bir süreç değil fakat Commodore 64’ün gücünü görmek açısından eğlenceli sayılabilir.

Commodore 64 ile Bitcoin kazmak, çağ kağışı ile tünel kazmak üzere

8-Bit Show And Tell, bir Commodore 64’te Bitcoin madenciliği yapabilmek için YTM/Elysium’un kısa mühlet evvel açık kaynaklı olarak yayınlamış olduğu C64 Bitcoin Miner’dan faydalandı. 1.02MHz frekans suratına sahip MOS Technology 6510 işlemciden güç alan Commodore 64, saniyede 0.3 bölünmüş hash oranına sahip. Pekala bu oran tam olarak ne manaya geliyor?

Gerçek bir Bitcoin madenciliği yapmak istediğinizde saniyede 100 terahash (100×1.000.000.000.000) hash oranına sahip bir sistem kullanabiliyorsunuz. Dolayısı ile Commodore 64’te Bitcoin madenciliği yapmanın çay kaşığı ile dağa tünel açmaya benzediğini tabir edebiliriz.

Commodore 64 ile Bitcoin madenciliği yapılan görüntü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir