AB’den Kripto Para Borsası Binance’a Soruşturma

Bundan birkaç gün evvel sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance‘ın Tesla paylarını token olarak satmaya başladığından bahsetmiştik. ABD, Çin ve Türkiye dışındaki ülkelerde kullanılabilen bu hizmet, kripto para üniteleriyle pay senedi alımlarının da önünü açmıştı. Şimdiyse Binance’ın bu atağı ile ilgili Avrupa Birliği‘nden yeni bir atılım geldi.

Financial Times’ta yer alan bir habere nazaran Avrupa’nın mali düzenleyicileri, Binance’a soruşturma açmış durumdalar. Böylesi bir durum birinci duyuşta kaygı verici üzereymiş gibi görünüyor olsa da aslında, en azından şimdilik rastgele bir sorun yok. Avrupa Birliği’nin bu soruşturmadaki gayesi, şirketin tokenleştirilmiş pay alım satımı sürecine müsaade verirken, Avrupa Birliği’nin menkul değer kurallarına uyup uymadığını tespit etmek.

İngiltere’den açıklama gelirken Almanya sessiz kaldı

Avrupa Birliği’nin Binance’a yönelik açtığı dava ile ilgili açıklamalar, İngiltere Finansal Yürütme Otoritesi (FCA) tarafından yapıldı. Financial Times’a konuşan FCA yetkilileri, “hisse tokeni” ya da “tokenleştirilmiş pay“yi anlayabilmek için Binance ile birlikte çalıştıklarını lakin bu hizmetlerin kendilerine uygun olup olmadığı konusunda Binance’ın sorumlu olduğunu söyledi. İşin özü FCA, Binance’a baht verdiklerini fakat bu talihin nasıl kullanılacağının Binance’ın elinde olduğunu tabir ediyor. Alman Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu “Bafin” ise bu hususta sessizliğini müdafaaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir