Akıllı telefonunuzun pil ömrü iki katına çıkacak!

Professor Noriyoshi Matsumi liderliğindeki takım gündelik hayatımızı kıymetli ölçüde etkileyecek bir keşfe imza attı. Bir iki sene sonra akıllı telefonlarımızın yahut teknolojik aygıtların bataryalarında yaşanan hacim düşmesini en az düzeye indirecek yeni bir teknolojik gelişmeye imza atıldı.

Geliştirilen teknoloji bataryalardaki %50’lik kaybı yüzde %5’e indirebilir

Akıllı telefonların birinci çıktığı yıllarda batarya kapasiteleri 1000-15000 mAh düzeylerindeydi. Lityum iyon pillerin geliştirilmesiyle bu kıymetler 6000 mAh düzeylerinde orta segmentte kullanılır hale geldi. Satın alındığı tarihlerde 1, 1.5 günlük batarya ömrü sunan akıllı telefonlar 1 yıllık kullanımın akabinde hissedilir bir formda batarya performansı düşüyor. Etkin kullanımda 1 sene sonra %5 ila %10 oranında hacim erimesi yaşayan bataryalar yeni aygıt arayışlarına bizi sürükleyebiliyor.

Buradaki soruna tahlil arayışı getirmek isteyen Japonya İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (JAIST) hayat kurtaracak bir teknolojik keşfe imza attı. Matsumi liderliğindeki takım bataryalardaki hacim kaybının grafit anotlarının bozulmasından kaynaklandığını belirtiliyor. Bu sebeple kaynaklanan yıllık %10’a varan kaybın BP bazlı hücreler ile azaltılabileceği istikametinde çeşitli deneyler yapıldı. Elde edilen datalarda bu sistem ile 5 yıl ve üzerinde etkin kullanımda yalnızca %5 oranında hacim kaybı yaşandığı gözlemlendi.

Geliştirilen teknoloji ile birlikte uzun süreçlerde iki katına varabilecek güç tasarrufu ve verimlilikle daha çevreci bir dünyaya adım atabileceğiz. Elektrikli araçlardan kablosuz kulaklıklarımıza kadar her alanda verimliliğinden faydalandığımız lityum iyon piller artık daha düzgün bir performans sunabilecek.

Görsel kaynak: greencarcongress

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir