Apofis isimli göktaşı dünyaya yaklaşıyor: Tarih 13 Nisan 2029!

Bildiğiniz üzere uzay sonsuz genişlikte ve büyümeye devam ediyor. Bu göktaşları çoklukla Mars ve Jüpiter ortasında kalan Asteroit neslinden geliyor. Kimileri kıymetli derecede tehlikeli olabiliyor.

Tehlikeli bir göktaşı geliyor: Apofis

Rusya’nın, Acil Durumlar Bakanlığı’na bağlı Sivil Savunma ve Acil Durumlar Araştırma Enstitüsü’nde çalışan kimi bilim insanları, 13 Nisan 2029 tarihinde ismine Mısır ilahının ismi verilen Apofis isimli bir göktaşının Dünya’ya epeyce yakın bir pozisyondan gececiğini açıkladı.

Bu açıklama sinemalara yeni çıkan Don’t Look Up sinemasını getiriyor. Sinema dünyamıza yaklaşan göktaşı ile alakalı bir kısım insanların gayretini anlatırken, birtakım insanların ise bu olayı hiç umursamamasını kara güldürü biçiminde sunuyor.

Bilim insanları, göktaşının Dünya’ya 35 bin 700 kilometre üzere bir yakınlıktan ve kestirimi saniyede 7.42 kilometre süratle teğet geçebileceğini, Dünya’ya çarpması ihtimalinde ise büyük bir felakete yol açabileceğini duyurdu.

Uydulardan bile daha yakın geçecek

Dünya’nın yörüngesinde yer alan birçok uydu, Mavi Gezegen’den 36 bin kilometre uzaklıkta yer alırken, Apofis’in Dünya’yı teğet geçtiği sırada bu uydulardan daha yakın bir pozisyondan geçmesi bekleniyor.

Rus bilim insanlarının açıklamasına nazaran, göktaşının Dünya’ya çarpması halinde bin 717 megaton güç ortaya çıkaracağını aktararak, “Göktaşının düştüğü yerden 10 kilometre arada 6.5 büyüklüğünde sarsıntı hissedilecek, rüzgar suratı saniyede en az 790 metre olacak. Apofis şayet Dünya’ya çarparsa bin 717 megaton güç ortaya çıkacak. Bu sayı, 1961’de test edilen dünyanın en güçlü Sovyet termonükleer bombasının patlamasından sonra ortaya çıkan güçten 30 kat daha fazla” söz ettiler.

Apofis‘in 325 metre genişliğinde ve 27 milyon ton tartısında olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir