Apple TV 4K Duyuruldu: İşte Fiyatı ve Özellikleri

Apple, 2017 yılında duyurulan Apple TV 4K‘nın birebir ismi koruyan güncellenmiş versiyonunu dün akşam gerçekleştirmiş olduğu lansman etkinliğinde resmen duyurdu. Yeniden azamî 4K çözünürlük destekliyor olmasına rağmen A12 Bionic işlemci sayesinde yüksek kare suratlarında HDR görüntü dayanağına sahip olan yeni Apple TV 4K, ayrıyeten uyumlu bir iPhone ile AirPlay üzerinden 60 fps Dolby Vision manzara transferine da müsaade veriyor.

Daha güzel bir ses tecrübesi için Dolby Atmos ses kodeklerini de desteklemekte olan yeni Apple TV 4K, yeniden de 120 Hz manzara akışını desteklemiyor. Dolayısı ile Apple TV’nin bir FPS oyunu oynamak için yanılgı gerçek bir seçenek olmadığını söz edebiliriz. Tabi FPS oyunu oynamak için neden Apple TV’yi tercih edesiniz, orası bambaşka bir konu…

Apple TV’nin kumandası baştan aşağı yenilendi

Apple, aygıtın ana kutusunda değerli bir tasarım güncellemesi yapmadı ki TV’ye bağladıktan sonra bir daha neredeyse hiç yerinden oynatmayacağımız için aygıtın daha performanslı çalışmasını sağlayacak güncellemeler dışında yapılacak bir tasarım değişikliğinin bir değeri de bulunmuyordu. Fakat kullanıcıların ebediyen elinde olacak Apple TV kumandası, önemli biçimde güncellenmiş durumda.

Bir evvelki kuşağa nazaran daha kalın bir gövdeye sahip olan Apple TV kumandası, buna karşın ele çok daha uygun oturan ergonomik bir dizayna sahip. Kullanıcıların ziyadesiyle eleştirdiği kaydırma panelini yeni bir beş istikametli dokunmatik yüzey ile güncelleyen Apple, kumandaya bir açma/kapama düğmesi de eklemiş durumda.

Apple TV’nin kumandasındaki Siri tuşu, sağ elle kullanıma nazaran pozisyonlandırılmış

Ayrıyeten kullanıcıların Siri ile daha kolay etkileşime girebilmesi için baş parmağın çabucak altında kalan bir Siri düğmesi de bulunuyor. Tabi bu düğmeyi Apple’ın düşündüğü üzere kullanabilmeniz için öncelikle sağlak olmanız gerekiyor.

Apple tarafından yapılan açıklamalara nazaran yeni Apple TV 4K’nın üzerinde bulunan ışık sensörü, Apple TV’nin televizyonunuzun renklerini otomatik olarak optimize etmesini mümkün kılıyor. Böylelikle ışığın bol olduğu gündüz saatleri ile sinema gecelerinde birebir renk ayarlarını kullanmıyorsunuz.

Yeni Apple TV 4K, kullanıcılara 32 GB ve 64 GB biçiminde iki başka bellek seçeneği sunuyor. 32 GB’lık sürüm için 179 dolar fiyat etiketi açıklanırken; 64 GB’lık versiyon için 199 dolar fiyat biçilmiş durumda. Ayrıyeten 1080p çözünürlük de bana kâfi diyenler için Apple TV HD, uzaktan kumandası ile birlikte 149 dolar fiyat ile satışa sunulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir