Aspirin ve Hava Kirliliği Ortasındaki Şaşırtan İlgi

Günümüzde dünyanın her ülkesinden dev kentler, örneğin Pekin ve Los Angeles, vakit zaman turuncuya dönmüş görünümlerle karşımıza gelebiliyor. Bu turunculuk her ne kadar hoş sayılabilecek imajlar yaratıyor olsa da aslında çok daha berbat bir şeyin habercisi. Turuncu dumanın kaynağı, hava kirliliği.

Hava kirliliğinin beşerler üzerinde olumsuz tesirlere sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Bilim insanlarının dün Nature’da yayınladıkları yeni bir araştırmaysa hava kirliliğinin bilhassa erkeklerin beyin sıhhatini nasıl etkilediğini ortaya koydu. Araştırmada PM2.5 kirliliği olarak da bilinen ince parçacıklı hususa odaklanıldı. Bu maddeyi siyah karbon ya da ‘kurum’ olarak da biliyoruz.

Aspirin üzere ilaçlar hava kirliliğinin olumsuz tesirlerini mi önlüyor?

Bilim insanları, beyaz derili yaşlı erkeklerden oluşan bir örneklemde hava kirliliğinin bilişsel sıhhat üzerinde olumsuz kısa vadeli tesirlerle bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, ekseriyetle tehlikeli olarak kabul edilmeyen PM 2.5 kirlilik düzeylerinin, kısa vadeli hava kirliliği nedeniyle bireylerin bilişsel gerilemeye maruz kalmasına neden olabileceğini gösterdi. Çalışmanın başındaki isim olan Xu Gao, PM 2.5’in inançlı bir bölgesinin olmadığını açıkladı.

Çalışmada farklı bir sonuç daha elde edildi. Bilim insanları, aspirin üzere steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID) olarak bilinen ilaçları kullanan erkeklerin PM 2.5 kirliliğinden olağandan daha az etkilendiğini keşfetti. NSAID’lerin bilişsel performansla rastgele bir ilgisinin olmadığı düşünülüyordu. Bilim insanları, yeni bulgu nedeniyle NSAID’lerin kirli havayı solumaktan kaynaklanan enflamatuar reaksiyonlar üzerinde ‘değiştirici bir tesire’ sahip olduğunu düşünüyorlar.

Yeniden de elde edilen bulgular, çalışma şimdi başlangıç düzeyinde olduğu için mutlaklık taşımıyor. Hasebiyle NSAID’lerin hava kirliliğinden korunmak için bir yol olarak görülmemesi gerekiyor. Ayrıyeten çalışmada sadece beyaz ciltli yaşlı erkekler ele alındığından, sonuçlar başka etnik kümeler ve bayanlar için genellenemeyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir