Bilim İnsanlarının Hayvanları İncelemek İçin Yeni Metodu

Amerika’da bir küme bilim insanı, kuşağı tükenmekte olan hayvan çeşitlerini korumak için yeni bir çalışmaya başladı. Araştırmacılar, cinslerin özelliklerini ve hayat alanlarını anlamak için yeni bir yol geliştirdi. Takımın hayvanların havadaki DNA’sından data elde etmenin usullerini anlattıkları iki bilimsel makale Current Biology mecmuasında yayınlandı.

Hayvanlar hakkında bilgilerin elde edilmesini sağlayan metot epeyce enteresandı. Araştırmacılar havayı vakumlamak üzerine geliştirilen bir araç yardımıyla, bölgede yaşayan hayvan cinsleri hakkında bilgi topladı. Kanada’daki York Üniversitesi’nde moleküler ekolojist ve çalışmanın ortak müellifi Elizabetch Clare bu metodu “Kelimenin tam manasıyla gökyüzünden DNA emiyoruz. halinde açıkladı.

Havadan vakumlama tekniği hayvan çeşitleri hakkında bilgi verdi

Çevresel DNA ya da “eDNA” organizmaların meyyit deri hücreleri ya da dışkılarından etrafa yayılır. Bu dataların incelenmesi bölgedeki canlı cinslerinin bilgisini verir. Bilim insanları, karada yaşayan hayvan çeşitlerinin çeşitliliğini hakkında bilgi toplamak için ortamdaki eDNA bilgilerinden yararlanan bir araç tasarladı.

Araç sayesinde ortamdaki hayvan izleri tespit edildi. Günümüzde esasen balıklardan mikroorganizmalara, suda ya da toprakta yaşamış hayvanların biyolojik çeşitliliğinin izlenmesi için eDNA bilgilerinden yararlanılıyor. Biyolog ve ekolojistlerden oluşan bir küme bilim insanı, kuşlar ve memeliler üzere kara hayvanlarını da izlemek için eDNA’nın havada kullanılmasının sağlayacak bu yeni formülü keşfetti.

Birtakım durumlarda ve bilhassa jenerasyonu tükenmekte olan hayvan çeşitlerinin incelenmesinde onlara ziyan verilmemesi için müşahede yapılması uygun olmayabiliyor. Lakin bu eDNA sistemiyle hayvan bedenen o alanda olmasa bile izlerine rastlamak mümkün olabiliyor. Araştırmacıların kullandıkları yol epeyce işe yaradı, hayvanat bahçesinde yaptıkları çalışmayla Birleşik Krallık’ta 25, Danimarka’da 49 farklı hayvan tipi DNA’sına erişilebildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir