Bir Birinci: Domuz Kalbi, Bir Beşere Muvaffakiyetle Nakledildi

Tıp dünyası, hayvandan beşere organ nakli üzerindeki çalışmalarını sürdürmeye devam ederken son yıllarda ziyadesiyle kıymetli gelişmelere tanıklık ettik. Yaklaşık iki yıl evvel bilim insanlarının ‘5 yıl içinde domuzdan beşere kalp nakli yapılabilecek’ açıklamasını sizlerle paylaşmıştık. Bu açıklamanın akabinde geçtiğimiz aylarda bunun birinci evresi olan, dünyanın birinci domuzdan beşere böbrek nakli gerçekleştirilmişti.

Domuzdan beşere yapılan böbrek nakli, bir sonraki basamağa da geçilmesini sağlayacak bilgiler sunacaktı. Böbrek nakli başarılı oldu ve tıp dünyası, yavaş yavaş domuz kalbi nakli üzerinde de çalışmaya başladı. İşte geçtiğimiz gün, tıp dünyasında bir unsur imza atıldı ve bir domuzun kalbi, bir beşere nakledildi.

Hastanın durumu yeterli seyrediyor:

Hassas İçerik

Domuzdan beşere kalp nakil ameliyatı, geçtiğimiz cuma günü Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nde gerçekleştirildi. Domuz kalbinin nakledildiği kişi, 57 yaşındaki David Bennett idi. Bennett, ölmemek için son deva olarak bu ameliyatı olmayı kabul etti. Lakin Bennett, bir nedenden ötürü insan kalbi nakline uygun sayılmıyordu.

Ameliyatı gerçekleştiren Dr. Bartley Griffith, kalp yetmezliği ve sistemsiz kalp atışından muzdarip olan Bennett’in durumunun beşerden kalp nakli yahut kalp pompası için uygun olmadığını açıkladı. Son derece deneysel olan ve 7 saat süren bu ameliyatın üstünde geçen üç günün akabinde Bennett’in durumunun âlâ seyrettiği açıklandı.

Griffith, bu ameliyatı gerçekleştirmeden evvel hayvandan beşere kalp naklinin mümkün kılınması için uzunca müddettir çalışıyordu. Kendisi, bu ameliyatı Bennett’e teklif etmeden evvel daha evvel 50 habeş maymununa domuz kalbi gerçekleştirilmişti. Bennett, açıklamasında “Yaşayamaz, bir gün dayanabilir ya da birkaç gün dayanabilir. Yani şu anda bilinmeyendeyiz.” tabirlerini kullandı.

Kalbin alındığı domuz, geni değiştirilmiş bir domuzdu

Nakledilen kalbin insan tarafından direkt reddedilmesine neden olan domuz genindeki şeker, gen düzenlemesi tekniğiyle çıkarıldı. Günümüzde pek çok biyoteknoloji şirketi, beşere nakledilmek üzere domuz organları geliştirirken bu ameliyatta kullanılan kalp, Revivicor tarafından sağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir