Bitcoin, Birden fazla Ülkeden Daha Fazla Elektrik Harcıyor

Çok kıymet dalgalanmaları, yasa dışı süreçlerde kullanılabilmesi ve borsa dolandırıcılıkları nedeniyle önemli tartışmaların merkezinde yer alan Bitcoin ile ilgili en büyük tartışmalardan biri de tükettiği güç. Bildiğiniz üzere Bitcoin bir kripto para ünitesi ve blok zinciri temelleri üzerine inşa edildi. Dolayısı ile Bitcoin alım satımı yapılırken her bir sürecin farklı ayrı doğrulanması, işlenmesi ve kaydedilmesi gerekiyor ki buna madencilik deniyor.

1 trilyon doların üzerinde bir süreç hacmine sahip olan Bitcoin, çok önemli bir bilgi süreç gücüne gereksinim duyuyor ki bu bilgi süreç gücü, yüksek güç gereksinimini da beraberinde getiriyor. Cambridge Üniversitesi tarafından geliştirilen bir araca nazaran Bitcoin, yılda 143 terawatt/saat (TWh) elektriğe muhtaçlık duyuyor. Bu da Bitcoin’in dünya üzerinde bulunan birden fazla ülkeden daha fazla güç harcadığını gösteriyor.

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan ve sanayi yapısıyla “dünyanın fabrikası” olarak kabul edilen Çin, 6.453 TWh yıllık elektrik tüketimi ile şaşırtan olmayan bir biçimde en fazla elektrik tüketen ülke. 3.990 TWh ile ABD ve 524 TWh ile Almanya, en fazla elektrik tüketen başka ülkeler.

Bitcoin, bu dev ekonomilerden daha fazla elektrik tüketmiyor olsa da Norveç, İsviçre üzere ülkelerden daha fazla güce gereksinim duyuyor. Statista tarafından aktarılan bilgilere nazaran Bitcoin bir ülke olsaydı, dünyanın en çok elektrik tüketen 27. ülkesi olurdu. Bu, Bitcoin’in yeryüzündeki ülkelerin neredeyse yüzde 70’inden daha fazla elektrik tükettiği manasına geliyor. Ayrıyeten Google, Facebook üzere teknoloji devleri de Bitcoin kadar olmasa da hatırı sayılır ölçüde güce gereksinim duyuyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir