Bitcoin Geliştiricilerini Koruyacak Savunma Fonu Kuruluyor

Bitcoin destekçisi, en tanınan toplumsal medya platformlarından Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey, Bitcoin geliştiricilerini son vakitlerde artan ve artmaya devam edecek üzere duran davalardan muhafazaya yönelik, kar emeli gütmeyen bir yasal savunma fonu oluşturulması teklifinde bulundu.

Dorsey’in bu planları; kendisini Twitter’da “Bitcoin düşkünü” olarak tanımlayan Zack Voell’in paylaştığı bir e-posta transkripti sayesinde ortaya çıktı. Paylaşımda “Bitcoin topluluğu şu anda çok cepheli bir davaya husus oluyor. Davalar ve devam eden tehditler amaçlanan tesirini gösteriyor; ferdî sanıklar yasal takviyenin yokluğunda teslim olmayı seçtiler. “ biçiminde kaydettiği görülen Dorsey, çoğunlukla bağımsız olan açık kaynak geliştiricilerin bilhassa yasal baskıya karşı hassas olduklarını belirtiyor.

İstekli avukatlardan oluşacak olan fon fiyatsız hizmet verecek

Görünen o ki Dorsey, Bitcoin geliştiricilerine karşı artan yasal muhalefet eğilimine karşı “geliştiricileri savunmaya yardımcı olmak için koordineli ve resmi” bir savunma sistemi oluşturmak istiyor. ‘Bitcoin Kanunî Defense Fund’ (Bitcoin Yasal Savunma Fonu) olarak isimlendirilen yeni kar maksadı gütmeyen kuruluşun, Bitcoin yazılımı ve varlık geliştirmenin tüm istikametleri üzerinde çalışan geliştiricilere yardımcı olması bekleniyor. Dorsey’in gönderdiği e-postada bilhassa the Lightning Network, Bitcoin zımnilik protokolleri ve benzerleri üzerinde durduğu dikkat çekiyor.

Müşterilerinin hukuk müşaviri bulmasına ve elinde tutmasına, Bitcoin ve blockchain yasal meseleleriyle ilgili davalar için genel yasal stratejiler geliştirmesine yardımcı olacak olan fon ile birlikte ilgili yasal faturaları ödemek için finansman da sağlaması hedefleniyor. Dorsey, tertibi “geliştiricilerin isterlerse yararlanabilecekleri fiyatsız ve istekli bir seçenek” olarak tanımlıyor.

Başlangıçta “Gönüllü ve yarı vakitli avukatlar birliği”nden oluşacak olan Bitcoin Yasal Savunma fonu tarafından üstlenilen özel durumlar, idare şurası tarafından belirlenecek. Fonun birinci vazifesi ise kendisini ‘Bitcoin yaratıcısı’ ilan eden Craig Steven Wright’ı içeren Tulip Trading davası olacak. “Güvenlik vazifesinin ihlal edildiğini tez eden birtakım geliştiriciler” aleyhine açılan dava, berbat şöhretli Mt. Gox kripto para borsası ve şu anda feshedilmiş borsanın hacklenmesinden kaynaklanan ve yaklaşık 200 milyon dolarlık Bitcoin ve başka madeni paraların çalınması gerekçesiyle mahkemeye taşınmıştı.

Şimdilik içeriden sağlanan fon için ‘The Block’ CEO’su ise fonun faaliyetleri için ek para toplamaya çalışmadığını; lakin daha fazla yasal süreç yahut işçi için ödeme yapmak hedefiyle gerekirse idare şurasının talimatıyla yapacağını tabir ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir