Bitcoin, Son 3 Ayın En Düşük Düzeyini Gördü

Cuma günü geç saatlerde ABD para siyasetinin sıkılaştırılması ve dünyanın ikinci en büyük Bitcoin madencilik merkezi olan Kazakistan’da internetin kapatılması nedeniyle yaşanan gerginlikler sonrasında Bitcoin, son üç ayın en düşük düzeyine düştü.

Coin Metrics’in datalarına nazaran, Bitcoin’in kıymeti cuma günü 40.749,90 dolara düşerek 41.000 dolar düzeyinin altını indi ve 29 Eylül’den bu yana en düşük düzeyini gördü. Bu olaylar öncesinde Bitcoin en son yüzde 2.9’luk düşüşle 41.947.75 dolardan süreç görüyordu.

Bitcoin’deki düşüş kısa vadede yatırımcıları korkutabilir

Dünyanın en büyük kripto para ünitesi olan Bitcoin, Federal Rezerv’in Aralık toplantısında, ABD merkez bankasının pandemi devri teşviklerini geri çevireceğini ima etmesinin akabinde bu hafta başlarında düşüşe geçmiş; bu yorum global borsalarda kripto para ünitelerine sıçrayan bir satışı tetiklemişti. Bitcoin’e ek olarak yüzde 6,8 ile Ethereum ve yüzde 7,7 ile Solana da cuma günü düşmeye devam etti.

Kripto fiyatlarını etkileyen bir öteki gelişme de Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın, hükümet aksisi protestoların akabinde internet hizmetini kapatma kararı alması oldu. Cambridge Alternatif Finans Merkezi’ne nazaran Kazakistan, global Bitcoin ağının süreç gücünün yüzde 18’ini oluşturmakta; lakin hükümetin interneti etkisiz hale getirmesinin akabinde ülkenin Bitcoin ağının yüzde 15’i etkisiz hale gelmiş durumda.

Perşembe günü yaptığı açıklamada İngiltere merkezli dijital varlık komitecisi GlobalBlock analisti Marcus Sotiriou ise Bitcoin’in bilgi süreç gücünün “Bitcoin fiyatıyla direkt bağlantılı olmadığını, lakin ağın güvenliğinin bir göstergesi olduğunu” ve hasebiyle bir düşüşün kısa vadede yatırımcıları korkutabileceğini söz etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir