Bitrota’nın 1 Milyar TL’ye Yakın Vurgun Yaptığı Sav Edildi

Türkiye’de bilhassa 2020 yılının sonundan itibaren yükselişe geçen piyasanın tesiriyle kripto paraya olan ilgi kısa müddette patlamıştı. Ama kesimin bu kadar popülerleşmesi, beraberinde hem Türkiye’de hem dünyada farklı farklı dolandırıcılık formülleri ortaya çıkarmıştı. Türkiye’de bunun en büyük örneğini Thodex ile görmüş, ilerleyen vakitlerde ise Vebitcoin ve Sistemcoin üzere yapılarla da karşılaşmıştık.

Bugünse kripto para dolandırıcılığına yeni bir şirketin daha karıştığı tezi ortaya atıldı. Kayseri merkezli ‘Bitrota’ isimli kripto para borsasının sahibinin yüz milyonlarca TL ile kayıplara karıştığı öne sürüldü. Şirket hakkındaki argümanlar ise benzeri dolandırıcılık kıssalarıyla tekrar birebirdi: Saadet zinciri işleyişi ile faaliyet gösteriyor, yatırım yapanlara yüksek yararlar vaat ediyordu.

‘Kazanç garantili’ kripto para borsası:

Öne sürülen bilgilere nazaran Temmuz 2018’de Kenan Altun ve Hasan Özkan tarafından Kayseri’de kurulan Endless Yazılım AŞ bünyesinde kurulan Bitrota, yatırım yapanlara her ay %30 çıkar teminatı veriyordu. Nisan ayında düzenlenen ve binlerce kişinin yine yatırım yapmasını sağlayan kampanya devrindeyse %45 çıkar sağlanacağı söylenmişti. Ayrıyeten sisteme yeni yatırımcı kazandıranlara, yani eşini dostunu getirenlere %25 gelir garantisi de veriliyordu. Yatırımcılar, ‘Talent’ ismini verdikleri kripto para ünitesine ağırlaşıyordu.

Kayseri’nin yanı sıra Hatay’da da ofis kuran Bitrota, kısa müddette ‘yatırımcı’ sayısını çoğalttı. Teze nazaran borsaya toplam 30 bine yakın kişi para yatırdı. Kısa müddette kar isteyerek para yatıran bireyler ortasında araçlarını, hayvanlarını, iş yerini satanlar ve kredi çekenler de bulunuyordu. En sonunda başka saadet zincirleri üzere bir son geldi. Birinci başlarda yatırımcılarına kazandıran borsanın kısa mühlet evvel çöktüğü aktarıldı.

Borsanın yatırımcıları, borsanın kurucusu olan Kenan Altun’a hiçbir biçimde ulaşamadıklarını lisana getiriyorlar. Kendisinin telefon numaraları kapanmış, gönderilen e-postalarınsa karşılıksız kaldığı söz ediliyor. Borsanın kurucusunun, borsadaki toplam 1 milyar TL’ye yakın parayla birlikte kayıplara karıştığı sav ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.