Cerrahların Cinsiyeti, Ameliyat Sonuçlarını Etkiliyor

Cerrahların ve hastaların cinsiyetlerinin ameliyat sonuçlarını etkilediğini ortaya koyan yeni bir araştırma yapıldı. Ortaya çıkan sonuç ise sebebi şimdi bilinememekle birlikte hayli enteresan. Bu durum en kolay özetiyle şöyle: Erkek cerrahların ve bayan cerrahların karşı cinsi ve hemcinslerini ameliyat ettikleri sonuçlar ortasında kıymetli ölçüde fark var.

Ortadaki datalar karşılaştırıldığında bayan cerrahlar tarafından ameliyat edilen bayan hastalar, erkek cerrahlar tarafından ameliyat edildiklerindekine göre daha sağlıklı ve hayatta kalma muhtemelliğine sahip oluyorlar. Benzeri bir senaryo tam zıddı durumda da geçerli lakin o durumda oranlar çok daha düşük.

Araştırma 1.3 milyon hasta ile yürütülmüş:

Kanada’nın Ontario bölgesindeki 21 deneyimli cerrahın 2007 ve 2019 yılları ortasında 1.3 milyon hasta ile yürüttüğü bir çalışmada elde edilen datalara nazaran bayan hastaların erkek cerrahlar tarafından ameliyat edildiklerinde komplikasyon yaşaması ihtimali %16, hastanede daha uzun kalma mümkünlüğü %20 ve ölme riskleri %32 daha fazla.

Öbür tarafta ise erkek hastalar, bayan cerrahlar tarafından ameliyat edildiklerinde komplikasyon yaşama mümkünlüğü %2 daha fazla ve ölme mümkünlüğü %13 daha fazla. Bu garip durumun sebebi şu an için şimdi keşfedilemedi.

Fakat geçmişte bu bahiste yapılan kimi araştırmalarda da misal sonuçların elde edilmesi sonrası, bayan hekimlerin hastalarını daha uygun dinledikleri ya da farklı reçeteler ve tedaviler kullandıkları için daha olumlu sonuçlar aldıkları üzere birtakım sonuçlar üzerinde durulmuştu. Ama bu dataların teyit edilebilmesi için daha fazla çalışmaya muhtaçlık var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir