Çin Roketini Anlık Olarak Takip Edebileceğiniz Web Sitesi

Çin’in geçtiğimiz nisan ayının sonlarında fırlattığı Long March 5B isimli roket, son birkaç gündür tüm dünyanın gündeminde. Birkaç gün evvel denetimden çıkan ve Dünya etrafında başıboş biçimde dolaşan roketin, 8-10 Mayıs tarihleri ortasında atmosfere girmesi ve yeryüzüne çakılması bekleniyor.

Dün birinci sefer görüntülenen roket modülünün tam olarak nereye düşeceği şimdi bilinmiyor. Fakat yapılan incelemeler, Türkiye’nin birçok kentinin de risk bölgesinde yer aldığını gösteriyor. Bir diğer deyişle roketin modüllerinin ülkemize düşme ihtimali bulunuyor.

90 dakikada Dünya tipi

29 Nisan tarihinde fırlatılan roket, şu anda yaklaşık 90 dakikada bir Dünya’nın etrafında dönüyor. Bu da roketin düşeceği yerin tespitini imkânsız kılıyor. Bu noktada gök bilimciler, 20 tonluk roket çekirdeğinin pazar günü Dünya’ya düşmesini beklerken roketin çakılacağı bölge ve vaktin ise düşüşten yaklaşık 3 saat evvel aşikâr olacağı söyleniyor.

Dünya için bir tehdit oluşturmayacağı düşünülüyor:

20 ton yükündeki bir roketin Dünya etrafında 27 bin 600 km/sa üzere yüksek bir süratle başıboş dolaşıyor olması korkutucu olsa da Çinli uzmanlar, bu mevzuda tasaya gerek olmadığını söylüyor. Çinli yetkililere nazaran Long March 5B, atmosfere girip yanmaya başladıktan sonra modüllere ayrılacak ve kimse bir ziyan görmeyecek.

Uzay maddesine nazaran mümkün bir kaza durumunda, uzay çöpünün sahibi olan ülke ziyanlardan sorumlu tutuluyor. Bununla birlikte her yıl yaklaşık 150 ton uzay donanımının tekrar atmosfere girdiğini ama şu ana kadar can kaybı olmadığını belirtmek gerek.

Dünya’nın etrafında başıboş dolaşan Long March 5B’yi anlık olarak takip edebileceğiniz web sitesi:

Önümüzdeki birkaç gün içerisinde Dünya’ya düşmesi beklenen Long March 5B roketini anlık olarak takip etmek için buradaki web sitesini kullanabilirsiniz. Sitede roketin Dünya etrafındaki mevcut pozisyonuna ek olarak anlık suratı ve varsayım edilen atmosfere giriş vakti üzere bilgiler de yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir