Çip krizi otomotiv kesimini derinden vurdu

Geçtiğimiz hafta dünyanın gözü CES 2022’deydi. 5-8 Ocak tarihlerinden Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı, bölümün geldiği son noktayı ortaya koydu. Teknolojinin gelişmesi ve pandeminin yarattığı itici güçle birlikte global tüketici elektroniği pazarı daima büyüyor. Statista’nın bahse dair açıkladığı datalara nazaran, bu yılın sonunda yaklaşık 782 milyon dolara ulaşması beklenen tüketici elektroniği kesiminin, yıllık ortalama %7,62’lik büyümeyle 2025’te neredeyse 975 milyon dolar olacağı öngörülüyor.

Elektronik aygıt kullanımının artması sonucu yükselen talep, çip üretiminde ortaya çıkan yetersiz kapasiteden ötürü karşılanamıyor, birçok kesim durma noktasına geliyor. Uluslarası danışmanlık şirketi Thinktech’in dataları, son aylarda yaşanan çip krizinin dünya çapında 169 bölümü olumsuz etkilendiğine işaret ediyor. “Politik, pandemik ve doğal birçok etken, çip üretiminde krizlere neden oluyor. Bu krizlerin tesirleri ise global ölçekte ağır olarak hissediliyor” denilen raporda, bilhassa otomotivde yaşanan çip krizinin, öngörülemez bir hal aldığına dikkat çekiliyor.

Çip krizi 2024’e kadar sürebilir

Bahse dair şimdiki gelişme ve bilgileri inceleyen Online PR Servisi B2Press, çip krizinin ulaştığı boyutu ortaya koyuyor. Gartner Global Çip Krizi araştırmasının bilgileri, çip krizinin 2022’nin dördüncü çeyreğine kadar uzayabileceğine işaret ederken, teknoloji devi IBM’in CEO’su Arvind Krishna sorunun 2024’e kadar sürmesini beklediğini belirtiyor. Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş da 2022 sonunu işaret edenler ortasında yer alıyor. CES 2022’de yaptığı açıklamada Karakaş, “Çip krizinin bir yıl daha süreceğini iddia ediyoruz. Planlarımız doğrultusunda, yaptığımız rezervasyonlarla çip krizine takılmayacağımızı düşünüyoruz” dedi. Gartner’ın analistlerinden Alan Priestley ise kapasite artırımları yapılsa da lakin önümüzdeki birkaç yılı kurtarabileceğini belirterek şöyle diyor: “5 yıl sonra herkes en yeni elektronik eşyaları kullanmak istediğinde, kapasitenin tekrar artırılması gerekeceğinden, gelecekte yeni krizlerin yaşanması mümkün.”

“Türkiye kendi çip üretim kabiliyetine sahip sayılı ülkeden biri”

Çip krizinden en çok etkilenen dalların başında otomotiv geliyor. ABD’li danışmanlık şirketi AlixParnerts, 2021 sonu prestijiyle otomotiv bölümündeki toplam hasarın 110 milyar dolara ulaştığını belirtiyor. Otomotiv üretiminin kilit gereci çipler göz önünde bulundurulduğunda, en büyük 10 üreticinin 6’sının ABD merkezli olduğu görülürken, Bülten ve PR Servisi B2Press’in incelediği Thinktech araştırması Türkiye’nin algoritmadan çipe kadar tüm bilgi güvenliği bileşenlerini kendi tasarlayarak üretebilme kabiliyetine sahip sayılı ülke ortasında yer aldığına dikkat çekiyor. Türkiye ile Malezya ortasında imzalanan işbirliği muahedesi da yerli çip üretimi çalışmalarını destekliyor. Uludağ Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği’nin açıkladığı sayılara nazaran, evvelki yıla kıyasla %15’lik artışla 2021’i 19 milyar dolarlık ihracatla kapatan Türk otomotiv bölümü, dünyada 15, Avrupa’da ise 4. sırada yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir