COVID-19 Geçiren Adamın Penisi 4 Santimetre Küçüldü

Koronavirüs kaynaklı COVID-19 hastalığı, beşerler üzerinde farklı hallerde seyredebiliyor. Kimi beşerler hastalığı hafif atlatıyor, kimisi hastaneye kaldırıyor, kimisiyse ne yazık ki hayatını kaybediyor. Öte yandan kimi bireyler, COVID-19’un kimi tesirlerini çok daha uzun bir müddet boyunca hissedebiliyorlar. Bu bireylerin içinde bulunduğu durum da çoklukla ‘uzun COVID’ olarak isimlendiriliyor.

Geçtiğimiz günse Amerika Birleşik Devletleri’nde uzun COVID’den mustarip olduğu söylenen bir erkek, çok enteresan bir açıklamada bulundu. 30’lu yaşlardaki adam, daha evvel ortalama boyun üzerinde olduğunu söylediği penisinin COVID’in akabinde küçüldüğünü argüman etti. İsmini kapalı tutan adam, bu nedenle öz itimadının de incindiğini açıkladı.

Penisi yaklaşık 4 santimetre küçüldü

How to Do It isimli bir podcaste katılan adam, kendisini 30’lu yaşlarda heteroseksüel bir erkek olarak tanıttı ve geçtiğimiz temmuz ayında COVID’e yakalandığını, çok hastalandığını söyledi. Hastaneden çıktığında erektil disfonksiyondan (iktidarsızlık) mustarip olduğunu, ancak bu sorunun vakitle geçtiğimi belirtti. Ardındansa daha uzun vadeli bir sorun geldi:

“Penisim küçüldü. Hastalanmadan evvel ortalamanın üzerindeydim, çok büyük değildi lakin katiyetle olağandan daha büyüktü. Artık yaklaşık bir buçuk inç (3,80 santimetre) kaybettim ve mutlaka ortalamanın altında kaldım. Görünüşe nazaran damar hasarından kaynaklanıyor ve hekimlerim kalıcı olduğunu düşünüyor. Hakikaten ehemmiyeti yok, lakin yataktaki yeteneklerime olan özgüvenim üzerinde derin bir tesiri oldu.”

Podcastte mevzuyla ilgili konuşan ürolog Ashley Winter, penis küçülmesi durumunun COVID sonrasında nitekim de küçülebileceğini, bunun erektil disfonksiyonun tesiri olduğunu açıkladı. Winter, penisin kendini esnetmediği bu uzun sürecin penisin kısalmasına neden olabileceğini belirtti. Ayrıyeten Winter, virüsün penisteki kan damarlarına girebildiğini, kanın akışını bozabildiğini tabir etti.

Daha evvel Londra Üniversite Akademisi tarafından yapılan ve 3.400 kişi ile COVID’in uzun vadeli semptomlarının araştırıldığı bir araştırma, az de olsa penis küçülmesi meselesinin bildirildiğini ortaya koymuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir