Cyberpunk 2077 Yöneticilerine Milyon Dolarlar Kazandırdı

Bloomberg’in bir raporuna nazaran Cyberpunk 2077 tüm hayal kırıklıklarına karşın yönetici grubunu sahiden varlıklı edecek. Polonya merkezli oyun firması CD PROJEKT RED, 2020 yılını rekor gelirle kapatmıştı. Cyberpunk 2077 o kadar çok sattı ki, oyun yöneticileri prim olarak önemli paralar kazanacak.

Rapora nazaran CD PROJEKT RED’in CEO’ları Marcin Iwiński ve Adam Kiciński başka ayrı 6,3 milyon dolar prim alacaklar. Cyberpunk 2077’nin direktörü Adam Badowski’yse 4,2 milyon dolar prim alacak. Çalışanlara 5.000 ile 9.000 dolar kâr paylaşımından prim ödemesi yapılacağı belirtiliyor. Bununla birlikte üst seviye başka çalışanlar ortalama 15.000 ile 20.000 dolar ortasında prim alacaklar. Yöneticilerin ve öbür yöneticilerin şimdi ne kadar prim alacaklarıysa belirli değil.

Tüm sıkıntılara karşın kazanan CD PROJEKT RED oldu:

Bilhassa Sony PlayStation 5’te hala önemli optimizasyon sorunları olan oyun, bugüne kadar yalnızca 30.000 şahsa para iadesi yaptı. 13,7 milyon satışta bu sayı önemli bir muvaffakiyet olarak gösteriliyor. Öte yandan bu kadar sorunlu bir oyun çıkaran CD PROJEKT RED takımının bu kadar kâr etmesi başlarda soru işareti bırakıyor.

Polonya merkezli firmanın 2020 yılı geliri 562 milyon dolar olarak açıklanmıştı. 865 çalışana 29,8 milyon dolar prim dağıtıldığı söyleniyor.

13,7 milyon kopyadan yalnızca 30.000 iade sonrasında oyuncuların hala Cyberpunk’tan umutlu olduğu görülüyor. Firma son yıllarda en çok yama yayınlayan oyunun sahibi olsa da garip bir biçimde tüm yöneticileri güçlü oldu. Cyberpunk 2077 oyun dünyasının en büyük patlayan oyunlarından biri olsa da baktığınızda bu kadar kâr paylaşımının yanında sermaye olarak da önemli bir meblağ firmaya bırakılmış üzere görünüyor.

Sizler bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda fikirlerinizi lütfen paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir