DOGE’nin Şu Anki Durumuna İşaret Eden Strateji

Sırf son 3 ay içinde %1097 kıymetlenen Dogecoin, son vakitlerin en fazla tartışılan kripto para ünitelerinin başında geliyor. Bunun nedeniyse Dogecoin’in büsbütün söylenenler, söylentiler ve beklentiler sayesinde pahalanması. Yani bu ünite, başka hiçbir kripto para ünitesine uymayan bir formda kıymetleniyor ve kazandırıyor.

Dogecoin ve gibisi kripto para üniteleri, dalı ikiye ayırıyor olsa da bu dalın içinde olanların bildiği ve kesime atılmayı planlayanların/yeni atılanların bilmesi gerektiği bir yatırım stratejisi bulunuyor: Söylentiyi al, haberi sat. Pekala nedir bu yatırım stratejisi? Haberlerle ya da söylentilerle yatırım yapmak ne kadar yanlışsız? Gelin, bu sorulara karşılık bulalım.

Söylentiyle yola çıkıp kâr almak:

Söylentiyi al, haberi sat stratejisi, kripto para piyasası üzere öbür piyasalarda da kendisini gösteriyor. Bu stratejiyi sizi bir yatırımcı yerine koyarak kısaca özetlemek gerekirse: Piyasada değişime neden olabilecek bir duyuru/haber beklentisiyle durum açıyorsunuz. Vurgulayalım, bu duyurunun gelip gelmeyeceğini kesin olarak bilmiyorsunuz, sırf bir beklenti.

Şu anda söylentiyi satın almış oldunuz. Akabinde söylenti gerçek çıktı ve beklediğiniz olay gerçekleşti. Bu olayın gerçekleşmesiyle birlikte satın aldığınız söylenti bir habere dönüştü ve bedelinde artış yaşandı. Elde ettiğiniz kârı alarak durumlarınızı kapattınız. Böylelikle haberi satmış oldunuz. Artık bunu daha da somutlaştırmak için şimdi sonuçlanmamış en yeni örneğe bakalım:

Elon Musk’ın Saturday Night Live programına katılacağı, bu programda Dogecoin’le ilgili bir gönderme, ya da direkt birtakım kelamlar söyleyeceği söylentisi oluştu. Daha evvel Elon Musk’ın Tweet’leriyle şahlanan üniteye girmeye karar verdiniz. Elon Musk’ın SNL söylentisini satın aldınız ve programı beklemeye başladınız. Şu anda yüz binlerce kişi de bu hareketi yapıyor. O denli ki Dogecoin, bu sabah daha hiçbir haber gelmeden söylentiyle yeni bir rekor daha kırdı.Peki bu söylenti, bir habere dönüşecek mi? Tahminen evet, tahminen hayır. Söylenti habere dönüşürse olumlu istikamette hareket beklenebilir.

Ya habere dönüşmezse?

Söylenti, habere dönüşmez ve ‘yanlış’ bir söylenti olarak sonuçlanırsa piyasada yatırımcıların satış yapmasına, hasebiyle satın aldığınız varlığın kıymetinin düşmesine neden olacaktır. Lakin tek kaide, söylentinin habere dönüşmemesi değil. Aldığınız varlık şayet küçümsenmeyecek derecede fazla satın alındıysa, kısaca ‘aşırı değerlenirse’, habere karşın varlığın pahasında bir düşüş beklenebilir.

Söylenti habere dönüştüğünde alım yapmak yanlışsız olur mu?

Beklenen haberin gelmesi varlığın pahasını artırabilir ve bu haber ne kadar uygun olursa pahanın sürdürülmesi de o kadar uzun olacaktır. Lakin yeniden de bir haber çıktığında bir anda kıymetlenen bir varlığa yatırım yapmak büyük risk taşır. Zira siz haberle birlikte yatırım yaptığınız anda varlığı söylentilerle birlikte alan yatırımcılar, haberin çıkışıyla birlikte ellerindeki varlığı satmaya başlayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir