Dünyanın en güçlü işlemcisi seri üretime geçti!

Apple’ın geçen yıl piyasaya sürdüğü bilgisayarlarında kullandığı Silicon M1 işlemcisi çok büyük bir muvaffakiyet elde etmiş ve bütün gözleri kendi üzerine çekmişti. Kendi bilgisayarlarının dışında kendi çip setini de üretmeyi başaran Apple, bilgisayar dünyasına ismini bir defa daha yazmış, bu atağı hem teknoloji basını hem de kullanıcılar tarafından çok konuşulmuştu.

M2’den evvel M1’i anlamak gerekiyor:

Apple Silicon M1 işlemcisi, masaüstü GPU’ların tersine ARM tabanlı bir işlemci, ARM ise aslına bakarsanız taşınabilir cihazlarımızda kullanılan Snapdragon, MediaTek üzere yongalardaki mimarinin ta kendisi. ARM tabanlı yonga setleri, x86 tabanlı işlemcilerin bilakis daha az güç tüketimi ve tüketilen Watt başına en yüksek performansı maksatlar, M1 işlemcisinin başarısı da aslında burada yatıyor.

“Daha evvel hiç kimse bunu denemedi mi?” dediğinizi duyar üzereyiz, aslında geçmişe baktığımızda Qualcomm’un bu türlü bir atılımı olmuş, fakat pek de başarılı olamamıştı.

M2’den sızıntılar

LeaksApplePro isimli teknoloji sitesinden sızan son gelişmelere nazaran bir sonraki Macbook serisinin önümüzdeki aylar içerisinde Apple M2 (veya M1X) olarak isimlendirilecek yeni platformuyla piyasaya çıkması bekleniyor.

M1’den daha az güç tüketimine sahip, 12 çekirdekli (8’i performans odaklı) yeni Apple Silicon platformu 5 nanometre üretim süreciyle Apple’ın ana tedarikçisi Taiwan Semiconductor Manuafturing Company tarafından üretilecek. Bu ortada platformun gelecek kuşak aygıtlarda kullanılmak üzere seri üretimine başlandığı neredeyse doğrulandı.

Piyasaya çıkacak bu yeni platform, şayet bir sorun yaşanmazsa (çip krizi gibi), iPad tabletler de dahil olmak üzere Apple’ın bir sonraki jenerasyon aygıtlarında da kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir