Dünye Neden Öbür Gezegenler Kadar Büyük Değil?

Dünya, Güneş sistemindeki en küçük gezegen değil lakin birçoğundan küçük. Hiç bunun sebebini merak ettiniz mi? Nature Astronomy’deyayımlanan bir araştırmada Dünya’nın neden şu an olduğu halinden daha fazla büyümediği keşfedildi.

Samanyolu Galaksisi’nde Güneş Sistemimize benzeri birçok sistem bulunuyor. Bunların içerisinde ‘Dünya benzeri’ denen gezegenler de bulunuyor. Bu gezegenlerin merkezinde birebir dünyadaki üzere bir çekirdek bulunuyor, yani birebir Güneş’ten kopup büyümüş Dünyamız üzere. Lakin bu gezegenlerin bir farkı var, Dünya’dan çok daha büyükler. Yani bir nevi ‘Üstün Dünya’ konumundalar. Pekala Dünya neden o kadar büyük değil?

Dünya’nın daha fazla genişleyememesinin sebebi Güneş

Yeni bir üstün bilgisayar aracılığı ile yapılan araştırmalarda Güneş’in evvelce tıpkı Satürn üzere gaz ve tozdan oluşan halkalara sahip olduğu keşfedildi. Rice Üniversitesi’nden astrofizikçisi Andre Izidoro, araştırmayla ilgili şöyle diyor: “Güneş Sisteminde Dünya’nın ‘Süper Dünya’ denilen toprak gezegeni üzere çok büyük bir hâle gelmesini engelleyen bir olay yaşandı”. Pekala bizim Güneş Sistemimizde neden Üstün Dünya’lar yok?

Izidoro, bu soruya şöyle karşılık veriyor: “Basınç darbelerinin iç ve dış Güneş Sisteminde bağımsız gezegen halkası malzemeleri ürettiğini ve İç Güneş Sisteminde gezegenlerin ne kadar büyüyeceğini belirlediğini düşünüyoruz.”

Bu açıklama ne manaya geliyor diye soracak olursanız çabucak açıklayalım. Araştırmacılar, farklı yıldızların etrafında da var olduğu bilinen bu basınç darbelerinin oluşturduğu malzemelerin gezegenlerin oluşmasında tesiri olduğunu ve dolayısı ile Güneş etrafında bulunan basınç darbelerinin de yıldızın etrafındaki gezegenlerin büyüklüğünü etkilediğini söz ediyor.

Bu nasıl oluyor diye soruyorsanız onu da açıklayalım. Araştırmacılar, basınç darbelerinin Güneş’in etrafındaki ön gezegen diskinin pürüzsüz olmasını engellediğini düşünüyorlar, bu da toz taneciklerinin ve kayaların gezegenlere dönüşmesini sağlayan şey. Şayet halkalar pürüzsüz olsaydı, o vakit bu parçacıklar kolay kolay içe hakikat çekilecek ve Güneş tarafından tüketilecekti ve gezgenler oluşmayacaktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir