Elon Musk Mars’taki ilk yerleşim yerini resmen ilan etti!

İnsanoğlu ”Mars’ta yaşam var mı yok mu?” sorusunun cevabını merak ederken bilim dünyasını heyecanlandıran açıklama, SpaceX‘in kurucusu ve başkanı Elon Musk‘dan geldi. İşte o açıklama;

Elon Musk Mars’taki ilk yerleşim yerini resmen ilan etti!

Tesla ve SpaceX gibi kurduğu pek çok şirketin CEO’luğunu yapan Elon Musk, Mars‘ın yüzeyinde kurulacak koloninin hangi bölgede olacağını açıkladı. Mars Society Convention 2020 etkinliğinde konuşan Musk, Mars‘a inşa edilmesi planlanan ilk üs bölgesinin, kuzeyde olması gerektiğini söyledi.

Uzun zamandır Mars ile ilgili çeşitli çalışmalar yapan Elon Musk, konu ile ilgili olarak; ”Yüksek enlemler muhtemelen en kabul edilebilir olanıdır. İnsanlar, diğer şeylerin yanı sıra oksijen ve enerji elde etmek için kullanılabilen buzun olduğu bölgelere daha yakın yerleşmek istiyor. Ayrıca bu bölgelere, Mars atmosferini frenlemek için kullanılacak araçları indirmek daha kolay olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Musk, konuşmasının devamında ise uçuşlarda kullanılması planlanan Starship prototip uzay aracının, yörünge içi yakıt ikmal testlerinin de 2022 yılında yapılabileceğini ifade etti.

Musk daha önceki bir konuşmasında ise, Mars’a yolculuğun tek yönlü olabileceğini, ancak yine de bunun oldukça görkemli olacağını dile getirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir