Elon Musk: Tesla, DOGE ile Ödeme Almaya Başladı

Milyarder iş insanı Elon Musk, kripto para dünyasında istikrarları değiştirebilecek bir açıklamada bulundu. Daha evvelkiler üzere Twitter’dan bir paylaşım yapan Musk, Tesla eserlerinin Dogecoin ile satın alınabileceğini söz etti. Musk, geçtiğimiz devirlerde de benzeri açıklamalarda bulunmuş fakat bu bahiste somut bir gelişme yaşanmamıştı.

Yalnız; burada dikkat çekmemiz gereken bir konu var. Elon Musk, Twitter’daki paylaşımında “merch” sözünü kullandı. Bu ibareyi çevirdiğimizde, “ek eser, yan eser” manasına geldiğini görüyoruz. Yani Elon Musk, kelam konusu paylaşımında Tesla’nın ürettiği bir arabadan bahsetmiyor üzere görünüyor. Burada kast edilen, çok büyük bir ihtimalle Tesla arabalar için üretilmiş aksesuarlar ile Tesla’nın arabalar dışında ürettiği kıyafet üzere eserler.

Elon Musk’ın Twitter’daki paylaşımı şöyle

Tesla merch buyable with Dogecoin (Dogecoin ile Tesla yan eserleri satın alınabilir)

Açıkçası Elon Musk’ın bu türlü bir atılım yapması, hiç kimseyi şaşırtmaz. Çünkü şirket, bir müddet evvel de Bitcoin ile Tesla araç satışı yapmış lakin bu karardan kısa bir müddet içerisinde vazgeçmişti. Karardan neden vazgeçildiğini de açıklayan Elon Musk, Bitcoin’in gereğince çevreci olmadığını ileri sürmüştü.

Birtakım ekran imgeleri, test kademesinin başladığını gösteriyor

Toplumsal medya platformlarında paylaşılan kimi görseller, Tesla’nın internet sitesinde Dogecoin ile satın almayı test etmeye başladığını gözler önüne seriyor. Şu an için birtakım kullanıcıların görebildiği kısım, ilerleyen devirlerde tüm kullanıcılara açılacak üzere görünüyor. Lakin şu an için net bir şey söylemek çok güç.

Elon Musk’ın attığı tweet, Dogecoin’in fiyatını direkt etkiledi. Açıklamadan evvel 0,16 dolar düzeylerinden süreç gören kripto para ünitesi, yapılan açıklamayla 0,20 doların üzerine çıktı. Kripto para ünitesi, son 24 saatte ise yüzde 11’den fazla kıymet kazanmış durumda. Bitcoin’in sallantıda olduğunu göz önünde bulundurursak, bu yükseliş hiç de üzücü değil üzere görünüyor.

Dogecoin, Türkiye’de milyonlarca yatırımcısı olan bir kripto para ünitesi. Bu durum, toplumsal medyada da kendisini gösterdi. Kullanıcılar, an prestijiyle Elon Musk, Dogecoin, Tesla ve hatta Shiba Inu’yu gündeme taşımış durumdalar. İşte hususla ilgili yapılan kimi paylaşımlar:

Bu içerik yatırım tavsiyesi kapsamında bedellendirilemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir