Eminem, Binlerce Dolarlık NFT Yatırımı Yaptı

Her geçen gün daha da popülerleşen NFT’ler, blok zinciri teknolojisiyle depolanan fotoğraf görüntü, tweet üzere dataların dijital varlık olarak sertifikalandırılması manasına geliyor. Yaşadığımız global dünyada, sanatı ve dijital kozmosu demokratikleştirdiği düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde yayınladığımız bir içerikte, mevzu ile ilgili yapılan yeni araştırmalarla bunun aksinin kanıtlandığından bahsetmiştik. Son yıllarda ortaya çıkan ve bilhassa son aylarda gündemden düşmeyen NFT’leri, dünyayı demokratikleştirmesi bir yana eşitsizliğin günümüzdeki bir göstergesi olarak nitelendirebiliriz.

Eminem, NFT yatırımı yaptı

Dünya’da artık pek çok insan yatırımlarını dijital varlıklara yöneltiyor. Ülkemizde de Acun Ilıcalı’dan Cem Yılmaz’a, pek çok kişi bu alanda çalışmalarını sürdürüyor. Birkaç ay evvel komedyen Cem Yılmaz, dijital ortamda yaptığı çizimleri Blockchain teknolojisi ile imzalayıp NFT olarak satışa sundu. Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı, bugün Polygon altyapısını kullanarak tasarladıkları NFT platformu Eneftio’yu tanıttı.

Günümüzde sırf yatırımlarda değil ikramlarda de NFT’lerin yer almasına şahit oluyoruz. NFT’lerin armağan edilmesinin ülkemizdeki en büyük örnekleri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Elon Musk’a uzay temalı NFT ikram etmesi; AK Parti İstanbul Vilayet Liderinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “İstanbul’un Dijital Anahtarı” isimli NFT’yi armağan etmesi olabilir.

Yatırımlarını değiştirilmesi mümkün olmayan dijital varlıklara yani NFT’lere çeviren bir diğer kişi de Amerikalı Rapçi Eminem oldu. Ünlü Rapçi Eminem, Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonundan 450.000 $ (123.45 Ethereum) bedelindeki #9055 numaralı NFT’yi satın aldı.

Her geçen gün gelişen ve değişen sanal varlıklar dünyası NFT’lerin gün geçtikçe de daha da popülerleşeceğini hatırlatmakta fayda var. Şayet hala zihninizde NFT’lerin net bir karşılığı yoksa ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir