En yüksek piyasa bedeline sahip kripto paralar! – 21 Nisan 2021

Beğenilen yatırım aracı haline gelen kripto paraların piyasa pahalarını sizler için derledik! – 21 Nisan 2021

Kripto para nedir? Kripto para nasıl kazanılır? Kripto para nasıl üretilir? En pahalı kripto para hangisidir? Dilerseniz evvel bu soruların karşılıklarını sizlerle paylaşalım.

Kripto para nedir?

Kripto para, dijital para yahut varlıktır. Daha da ayrıntılandıracak olursak; süreçleri garantiye almak için kriptografi yani şifreleme kullanan, çalışma hali nakite alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlık, yani bir sanal ögedir. Kripto paraları bir nevi dijital döviz, alternatif döviz ve sanal döviz olarak düşünebilirsiniz. Kripto paralara karşılık olarak sunulabilecek hiçbir fizikî muadil bulunmamaktadır. Kripto paraların kıymeti büsbütün arz-talep istikrarına nazaran değişiklik gösterir. Ne kadar çok talep olursa, o kadar çok pahalanır ve her vakit birinci yatırımcı daha fazla kazanır. Ayrıyeten elinizdeki kripto paraları, dünyanın bir ucundan öbür ucuna klasik sistemlerden çok daha ucuza transfer edebilirsiniz.

Kripto para nasıl kazanılır? Kripto para nasıl üretilir?

Kripto para kazanmanın çeştli yolları vardır. Örneğin; çalışarak, ticaret yaparak, kredi vererek, musluklardan parasız kazanmak, insanlara yardım ederek kazanmak vs… Bunların her biri farklı başka bir başlık. Fakat bizim asıl kastettiğimiz olay, kripto para nasıl üretilir sorusunun karşılığı…

İstisnai durumlar dışında, kripto para ünitelerinin muhakkak bir üretim hudutları vardır. Kripto paranın üretim süreci kripto para madenciliği ismi verilen teknikle yapılmaktadır. Tıpkı toprağı kazarak altına ulaşmak üzere. Bunun elektronik ortamdaki varyantını düşünebilirsiniz. Bu bilgileri daha âlâ işlemek için hayli güçlü sistemler gerekir. Bu da daha yüksek süreç gücü gerektirir. Birebir vakitte epey fazla elektrik tüketimi gerçekleşir. O denli ki; kripto para üretimi yapan ülkelerden biri olan İran, yakın vakit evvel Çin ile muahedesi sonucu kripto para üretmek için tükettiği elektrik sebebi ile kimi kentlerinde sık sık elektrik kesintileri ile gündeme gelmiştir.

En kıymetli kripto para hangisidir?

Sanırım bu sorunun karşılığını birçoğumuz zati biliyoruz. En bedelli kripto para günümüz prestiji ile Bitcoin’dir. Bitcoin (BTC) fiyatının Mart 2020 tarihinden bu yana 3.000 dolardan 56.000 dolar düzeylerine çıkması, öbür kripto para ünitelerinin de dikkat çekmesini sağladı ve yatırımcıların iştahını da hayli kabarttı.

Bitcoin (BTC)‘nin yanı sıra, Ethereum (ETH), ismini son günlerde sıkça duymaya başladığımız Cardano (ADA), para birimizi dolara olarak korumanıza yardımcı olan Tether (SDT), davalarla başı kaygıda olmasına karşın bedel kazanmaya devam eden Ripple (XRP), Elon Musk’ın takviyesi ile pahasını katlayarak artıran (Dogecoin DOGE) en tanınan kripto paralar ortasında yer alan para ünitelerinden yalnızca kimileri.

Artık dilerseniz kelamı daha fazla uzatmadan, en yüksek piyasa bedeline sahip kripto paraların bulunduğu listemize daima birlikte göz atalım. Bakalım 21 Nisan 2021 prestiji ile en bedelli kripto paralar hangileri?

İşte en yüksek piyasa kıymetine sahip kripto paralar!

1- BTC – Bitcoin

Piyasa bedeli: $1.050.051.357.614

2- ETH – Ethereum

Piyasa bedeli: $283.223.878.868

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir