FIFA Mobile’da Maçın Seyrini Değiştirecek Taktikler

Futbol oyunu dendiği vakit akla gelen iki oyundan birisi FIFA. Bilgisayar ve oyun konsolları tarafında rakibi PES’e karşı ne kadar büyük bir pazara sahip olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bir de işin taşınabilir tarafı var. Akıllı telefonların hayatımızda ne kadar büyük bir yer kapladığını göz önünde bulunduracak olursak FIFA’nın taşınabilir tarafta da oyunculara sunduğu bir eser olması çok olağan.

FIFA Mobile bilgisayar ve konsollarda bulunan Ultimate Team modunu kolaylaştırarak ceplerimize sığacak bir biçime sokuyor. Her FIFA oyununda olduğu üzere, FIFA Mobile da rekabet ögesinden beslenen bir yapıya sahip. İşte tam da bu yüzden FIFA Mobile oynarken akılda tutulması gereken taktikler var. Gelin bu taktikler neymiş birlikte bakalım.

FIFA Mobile taktikleri:

  • Akademi’de anlatılanlara dikkat edin,
  • Takım mühendisliğini âlâ yapın,
  • Grubunuz için gerçek dizilişi seçin,
  • Etkinliklere katılırken dikkatli olun,
  • Sezonlar’a katılın.
  • Pazar’ı verimli kullanın,

FIFA Mobile Akademi’sinde anlatılanlara dikkat edin:

FIFA Mobile bizleri birinci olarak Akademi ismini verdiği eğitim kısmıyla karşılıyor. Burada oyunun nasıl oynandığı, pas vermenin yahut şut çekmenin nasıl yapıldığını üzere temel bilgiler anlatılıyor. Bunlara ek olarak takım düzenleme sürecinin nasıl yapılacağı üzere arkaplanla ilgili süreçler de gösteriliyor. Oyunu düzgün bir biçimde anlayıp serüvenimizin devamında takılmamak için Akademi kısmını dikkatle tamamlamakta yarar var.

Takım mühendisliğini yeterli yapın:

Uygun bir futbol ekibi kurmak için yapılması gereken birinci şey âlâ bir takım kurmaktır. Fakat âlâ bir takım yalnızca genel reytingi yüksek oyuncuları serpiştirerek kurulmuyor. Nasıl gerçek hayatta uygun bir takım güzel bir teknik yöneticiye muhtaçlık duyuyorsa FIFA Mobile’da da birebir kural geçerli. Bu yüzden takım kurarken dikkat edilmesi gereken birtakım ögeler var.

FIFA Mobile’da ekibin genel reytingi yalnızca birinci on birimizde yer alan oyuncular üzerinden hesaplanıyor. Sonuç olarak da oyuncular bulabildikleri en yüksek reytingli oyuncuları takıma koyarak güçlü bir grup elde etmeye çalışıyor. Fakat bu noktada yapılması gereken şey oynamak istediğiniz futbola uygun bir takım oluşturmak. Bunu yapmak için de ekibinizde yer alan en güçlü oyuncuların mevkilerini göz önünde bulundurarak bir diziliş seçmek.

Takım mühendisliğine hakikat dizilişi seçmek de dahil:

Oyuna birinci başlandığı vakit seçim yapılabilecek çok az diziliş seçeneği yer alıyor. Bu etapta zati takımımızda yer alan oyuncuların genel reytingleri adeta yerlerde olduğu için hangi dizilişi seçtiğimiz çok değerli değil ancak ilerleyen vakitlerde takımımız güçlendikçe takımımıza uygun bir diziliş seçmemiz gerekecek. FIFA Mobile’ı âlâ oynayan oyuncuların bir ana dizilişi ve bir de işler yolunda gitmezse diye seçtiği bir b planı dizilişi oluyor.

Takımımıza nazaran bir diziliş belirlerken yapmamız gereken şey oyuncularımızın detaylı istatistiklerine bakmak. Oyuncuların yalnızca genel reytinglerine bakmak aldatıcı olabiliyor. Örneğin bir orta saha kanat oyuncusunun genel reytingini yüksek görünce otomatik olarak o oyuncunun süratli bir oyuncu olduğunu düşünebiliriz. Haliyle de kanatların ön planda olduğu bir diziliş seçeriz. Lakin oyuncunun yüksek reytingli olmasına sebep olan özellikleri sürat yerine pas yahut şut üzere nitelikler olabilir.

Tıpkı biçimde merkez orta saha oyuncularının genel reytingine bakmaktansa defansif ve ofansif özelliklerini incelememiz gerekiyor. Bilhassa çift merkez orta alanlı dizilişlerde iki orta sahanın da defansif ya da ofansif olması aşikâr bölgelerde zafiyet göstereceğimiz manasına geliyor. Birçok senaryoda yanlışsız olan seçenek bir ofansif ve bir defansif orta sahanın yan yana oynaması.

Önünüze gelen her aktifliğe katılmayın:

Bilhassa rekabet ögesi içeren taşınabilir oyunların en büyük silahı oyuncuların sonsuz bir süratle gelişmesini engelleyebilmek için “enerji” ismi verilen bir değişken. Oyunda yapabileceğiniz neredeyse her şey güç tüketiyor. Gücünüzün tekrar dolması için de belirli bir mühlet beklemeniz gerekiyor. Bunları neden mi anlatıyoruz? Zira birtakım etkinlikler yarın yokmuşçasına güç tüketiyor.

FIFA Mobile’da yer alan etkinlikler tamamlandığı takdirde hem hoş mükafatlar veriyor hem de gücümüzün bir kısmını alıp götürüyor. İşte bu yüzden bilhassa başlarda katılacağımız etkinliklere dikkat etmemiz gerek. Bir aktifliğe katılıp katılmayacağımızın kararını verirken aktifliğin verdiği mükafatın büyüklüğünü ve harcamamız gereken güç ölçüsünü karşılaştırmamız gerekiyor. Şayet sonuçtan şad olmazsak katılacak öbür bir aktiflik bulmak en doğrusu.

Sezonlar’a katılın:

Aktifliklerin tersine, yapabildiğimiz birinci an Sezonlar’a katılmamız gerekiyor. Sezonlar’a katılabilmek için sekizinci düzeye kadar gelmemiz gerek. Lakin bir defa katıldıktan sonra gerçek manada rekabetçi FIFA Mobile’ın ne demek olduğunu anlıyoruz. Kimi rakipler o kadar zorlayıcı oluyor ki insan bazen futbolu bilip bilmediğini bile sorgulayabiliyor. Bu kadar zorluğun natürel ki hoş getirileri oluyor.

Sezonlar’a katılmak, para kazanmak ve kazandığımız paralarla yeni oyuncular satın alabilmek için izleyebileceğimiz en tesirli ve en süratli usul. Tüm bunların yanı sıra ne kadar zorlanırsak zorlanalım oyunun nasıl oynanması gerektiğine dair güçlü ipuçları ediniyor ve bir yerden sonra biz karşımızdaki oyuncuların şiddetli rakipleri olmaya başlıyoruz.

Pazar’ı verimli kullanın:

FIFA Mobile’da da neredeyse her taşınabilir oyunda olduğu üzere gerçek para harcayarak satın alım yapmayı sağlayan bir mağaza bulunuyor. Biz mağazadan değil, oyunun Pazar ismini verdiği transfer bölgesinden bahsediyoruz. FUT’ta olduğu üzere FIFA’nın taşınabilir sürümünde de öteki oyuncularla futbolcu alışverişi yapabiliyoruz. Fakat oyun içi parayı kazanmak o kadar da kolay olmadığı için burada yapacağımız harcamaları belirli bir plan dahilinde yapmalıyız.

Pazar’ı verimli bir formda kullanabilmek için birinci olarak Pazar’da yer alan arama işlevini gerçek formda kullanmamız gerekiyor. Arama yerinde kullanabildiğimiz fiyat ve özellik üzere filtreler sayesinde bütçemize ve kadromuza en uygun oyuncuyu bulmamız kolaylaşıyor. Alışılmış Pazar yeri yalnızca para harcamak için kullanılan bir yer değil. Birebir formda para kazanmak için de çok kullanışlı bir yer.

Tıpkı öbür oyunculardan futbolcu alırken para verdiğimiz üzere biz de kendi futbolcumuzu satacağımız vakit para kazanıyoruz. Takımınızda boşuna yer işgal eden futbolcuları takımdan çıkararak gereksiz bir şişkinlik oluşmasının önüne geçmek gerekiyor. Bu sayede hem baş karışıklıklarının önüne geçiyoruz hem de kenarda boş boş duran futbolcular üzerinden az da olsa bir gelir elde etmiş oluyoruz.

FIFA Mobile oynarken aklımızda bulunması gereken ipuçlarına ve taktiklere göz attığımız yazımızın burada sonuna geliyoruz. Dilerseniz taşınabilir olmayan FIFA için hazırladığımız FUT Draft rehberimize göz atabilirsiniz. Şayet FIFA Mobile tecrübeniz varsa oyunla ilgili görüşlerinizi de yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir