FIFA Ofsayt Teknolojisinin Nasıl Çalışacağını Açıkladı

Futbol, bugüne kadar ‘faul mü değil mi, gol mü değil mi yahut ofsayt mı değil mi?’ üzere soruların neredeyse her maçta bir defa tartışıldığı bir spordu. Ama teknolojinin yardımıyla durum tekrarını anında gösterebilen VAR üzere sistemler hayata geçirildi ve futboldaki bu çatışma büyük oranda sona erdi. Yeniden de ofsayt tartışmaları sürmeye devam etti.

Bugünse FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği), yeni bir duyuru yaptı. Birlik, oyuncuların maç sırasında uzuvlarını takip edecek ve bir oyuncunun ofsayt durumunda olup olmadığını algılayabilecek yeni bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını duyurdu. “Yarı otomatik ofsayt teknolojisi” olarak isimlendirilen bu teknoloji, stadyumun çatısına bir kameranın kurulumuyla başlıyor.

Her saniye 29 noktadan 50 kere data toplanabiliyor:

Stadyuma yerleştirilen kamera, oyuncuların uzuvlarını algılayarak konumlarını görüntüden ayrıştırıyor. Sadece uzuvların temsil edildiği görüntü kaydı, direkt maç yetkililerinin idare odalarına gönderiliyor ve böylelikle ofsayt, gerçek vakitli olarak tespit edilebiliyor. Yapılan açıklamalara nazaran stadyuma yerleştirilen 10-12 adet kamera, her bir oyuncu için 29 farklı data noktasından saniyede 50 kere data toplayabiliyor.

Günümüzde kullanılan VAR teknolojisi, ofsayt konumlarına da büyük rahatlama getirmiş olsa da hala birtakım durumlarda oyuncuların ofsaytta olup olmadıklarını anlamak için yetersiz kalabiliyor. Ayrıyeten maç sırasında verilen kararı pahalandırmak için VAR sisteminden çıkacak kararı beklemek de izleyenleri sıkabiliyor.

FIFA’nın yeni ofsayt teknolojisi, FIFA Arap Kupası’nda test edilecek. Sistem, burada başarılı olduğunda önümüzdeki yıl Dünya Kupası’nda kullanılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.