Google, Antalya’daki sarsıntısı Android kullanıcılarına evvelce bildirdi! (Nasıl yapılır?)

Bilindiği üzere zelzele, ne vakit gerçekleşeceği aşikâr olmayan ve insanlara en çok ziyan veren doğal afetlerin başında yer alıyor. Lakin kimi uygulamalar kullanıcılarına zelzele olmadan evvel bildirim göndererek ihtarda bulunabiliyor. Tıpkı Android kullanıcılarına Antalya’daki zelzelenin evvelden bildirmesi üzere. Ayrıntılara haberimizin devamından gelin birlikte göz atalım.

Google, Antalya’daki zelzelesi Android kullanıcılarına evvelden bildirdi!

Bilindiği üzere bu sabah, Antalya’nın Alanya ilçesi açıklarında 5.3 büyüklüğünde bir zelzele meydana geldi. Google ise 5.3 büyüklüğündeki bu sarsıntısı öncesinde fark ederek, zelzele olmadan 1 dakika evvel kullanıcılarına bildirim göndererek uyardı.

Geçtiğimiz günlerde ise ABD’de kullanılan ShakeAlert isimli uygulama, sarsıntı olmadan saniyeler öncesinde yarım milyon akıllı telefon kullanıcısını bu alanda bilgilendirerek bir yeniliğe imza atmıştı.

Meğer ki uzmanların yakın bir vakitte rastgele bir yerde sarsıntı olma mümkünlüğünün yüksek olduğundan bahsettiğinde dahi, bu vakit aralığı 10-20 yıl olabilmekteydi. Hal bu türlü olunca Android sarsıntı ikaz sistemi nasıl açılıyor Google zelzele ikaz sistemi telefonda nasıl açılır? Zelzelesi evvelden bildiren uygulamalar hangileri? üzere sorular internet arama motorları üzerinden sıkça arandı.

Android zelzele ihtar sistemi nedir, nasıl faal edilir, nasıl yapılır, nasıl kullanılır?

Android sarsıntı ikaz sisteminden yararlanmak için öncelikle Android işletim sistemine sahip bir telefona, sonrasında ise internet ilişkisine sahip olmanız gerekir. Akabinde izleyeceğiniz adımlar ise sırası ile aşağıdaki üzere;

Telefonunuzun AYARLAR uygulamasını açın.

* POZİSYON > GELİŞMİŞ > SARSINTI UYARILARI’na dokunun.

* ZELZELE UYARILARI’nı açarak etkin hale getirin.

Sizler bu uygulamayı yararlı buluyor musunuz? Zelzele olacağına dair 1 dakika evvelden bilgi verilmesi kâfi midir? Niyetlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir