Google Meet arayüz değiştiriyor, yenilikler geliyor

Google’ın manzaralı görüşme uygulaması Google Meet, pandemi periyodunda istenilen ilgiyi görmedi. Zoom, Webex ve Microsoft Teams üzere rakiplerinin bir adım gerisinde kalan uygulama yeni bir arayüze kavuşuyor. Önümüzdeki ay için planlanan değişiklik masaüstü ve dizüstü kullanıcılarını ilgilendiriyor. Web arayüzünde sağlanan imaj kalitesi güzelleştirmelerine gezinme çubuğunda da gidilecek tasarım değişiklikleri uygulamanın daha rekabetçi bir yapıya evrilmesine imkan sunacak.

Yapılan birinci değişiklik görüşme esnasında kendi manzaranızın kaplayacağı yer ile alakalı. Karşı tarafın görüntülerin değeri yahut boyutuna daha fazla ehemmiyet veriyorsanız, kendi imajınızı ekrandan gizleyebilir yahut minimize edebilirsiniz.

Arayüzde getirilen ikinci değişiklik ise görüntü sabitleme seçeceği. Sunum yaparken kullandığınız malzemelerin yahut manzaranızın ses değişiklikleri nedeniyle farklı kullanıcılar tarafından kaçırılmasını engellemek için sabitleme seçeceğini kullanabilirsiniz. Zoom ve Webex üzere platformlarda sağlandığını gördüğümüz özelliğe ek olarak çoklu sabitleme imkanın önümüzdeki süreçte getirileceği belirtiliyor.

Tahminen de kullanıcı tecrübesi tarafında yapılan en büyük değişiklik ise alt kısımda bulunan idare çubuğu tarafında oldu. Kullanıcıların tek bir alanda sohbeti, iştirakçileri ve müsaadeleri yönetebildiği alan tekrar dizayn edildi. Mikrofon kapatma seçeceği yerine toplantılardan kazara ayrıldığını belirten kullanıcıların geri dönüşlerini önemseyen Google, toplantıyı sonlandırma butonunu daha uzak bir noktaya konumlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir