Google, Play Store Geliştirici Siyasetini Değiştirdi

Google, milyonlarca Android kullanıcısı tarafından kullanılan Play Store’da kullanıcıları mağdur edebilecek aldatıcı içerikler ile uğraşta değerli bir adım attı. Uygulamaların isimleri ve görselleri noktasında aldatıcı bulunabilecek içeriklere yer verilmemesi için yeni bir siyaset yayınlayan Google, bu sayede daha emniyetli bir çevrimiçi mağaza hizmeti sunmayı hedefliyor.

Yayınlanan siyasetle uygulamaya konulacak olan kararlar, Google tarafından ayrıntılıca ve örneklerle anlatılmış durumda. Kararlara uymayan uygulamalar platformda indirmeye sunulmayacak, aldatıcı tüm tabirler platformdan büsbütün kaldırılacak.

Yeni siyaset temelde 3 kural üzerinde şekillenmiş durumda:

Google’ın yeni geliştirici siyasetinin üzerinde durduğu 3 farklı kural mevcut. Bunlardan birincisi uygulama isimlerinin 30 karakterden uzun olmaması. Tıpkı vakitte uygulama isimlerinde ‘top, free, download’ üzere uygulama ile direkt ilgisi olmayan, kullanıcıları yanıltarak daha fazla indirme almayı hedefleyen tabirler kullanılamayacak. Son olarak da uygulama ikonlarında ‘2020’nin en çok indirileni’ ya da ‘2021’in en sevilen oyunu’ üzere aldatıcı sözlerin yer almasına müsaade verilmeyecek.

Google’ın yeni siyasetinde sırf uygulamanın ismi ve ikonu değil, Play Store’da bulunan uygulama içi imajları de denetlenecek. Uygulamayı yanlışsız halde yansıtmayan, kâfi bilgi sağlamayan ve yeniden ‘top, free, download, best’ üzere tabirler içeren imajlar ve görüntülere yer verilmesine müsaade verilmeyecek. Google’ın Play Store’u daha inançlı bir mağaza haline getirmek için geliştirdiği bu yeni siyaseti, 2021’in ikinci yarısından itibaren uygulamaya konacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir