Google, Stephen Hawking’in 80. Yaşını Bir Doodle İle Kutladı

Ünlü fizikçi Stephen Hawking yaşasaydı bugün 80 yaşına girecekti. Bir kozmolog yani cihan bilimci olan, mesleğini kozmosun kökenlerini, gerçekliğin altında yatan yapı ve kara deliklerin tabiatı hakkında teoriler üretmeye adayan Hawking; sıra dışı hayatı ve fikirlerini insanlara aktarma formuyla herkesin bildiği bir isim haline geldi.

Bir defasında tüm gayesinin kainatın neden var olduğunu büsbütün anlamak olduğunu belirten Hawking’in bu tutkulu maksadının önünde, şimdi 21 yaşındayken amyotrofik lateral skleroz yani ALS hastalığı teşhisinin konulması ve yalnızca 2 yıl yaşayacağının söylenmesi bile duramadı. Söylenenlerin bilakis uzun bir ömrü bilim ve cihanı anlamlandırmaya çalışmakla geçiren Hawking’in 80. doğum gününü Google da özel bir animasyonlu doodle ile kutladı.

Kainatın sonsuz olmasını keşfeden Hawking, ismini bilim tarihine altın harflerle kazıdı

21 yaşındayken hastalık teşhisinin konulmasıyla hayattan bütün beklentilerinin sıfıra indiğini, o andan sonra yaşadığı her anın ise bir bonus olduğunu belirten Hawking; 1942 yılında Oxford, İngiltere’de hayata gözlerini açtı. Burada gördüğü temel eğitimin akabinde kozmoloji, yani cihan bilimi üzerine eğitim almak ve çalışmalarını sürdürmek için Cambridge Üniversitesi’ne giden Hawking; burada ismini tüm dünyaya duyuracağı ve tarihin en değerli bilim insanların birisi olmasını sağlayacak olan kara delik çalışmalarına başladı.

Epeyce kolaya indirgemek gerekirse cihanın sonsuz olduğunu keşfeden Hawking; çalışmalarıyla görelilik kuramı ve kuantum mekaniğinin birlikte kullanılmasına imkan sağlayarak hem kozmosun sonsuzluğunu kanıtladı hem de kara deliklerin görünmez olduğunu ve radyasyon yaydığını keşfetti.

İşte Google’ın Hawking’in anısına hazırladığı doodle ve görüntü

Hastalığı sebebiyle bir müddet sonra felç kalan ve hareket kabiliyeti büsbütün kısıtlanan Hawking yeniden de yılmadı ve ömrü boyunca onlarca makale ve kitap yazdı. Çoğumuzun aklında tekerlekli sandalyesiyle kazınan ve tamı tamına 12 farklı onur derecesine layık görülen Hawking; 14 Mart 2018 tarihinde ortamızdan ayrıldı.

Güzel ki doğdun Stephen Hawking!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir