Görüntü Oyunları Artık Resmi Olarak Eğitim Sistemine Girdi

Espor Resmi Olarak Amerika Eğitim Sisteminde

Espor en süratli büyüyen seyirci sporudur. Amerika’da o kadar çok tanınan oldu ki tesiri, sekiz eyalette legal bir lise sporu olarak ABD eğitim sistemine girmesine neden oldu.

Connecticut, Georgia, Kentucky, Massachusetts ve Rhode Island, bu hareketin kökeni oldu. Ulusal Devlet Lisesi Dernekleri Federasyonu’na nazaran Alabama, Mississippi ve Texas Charter da katıldı.

Espor yalnızca genç kuşağın ilgisini değil, klâsik spordan gelen şahıslarında dikkatini çekmeye başladı. O denli ki, ABD’de NFL Hall of Fame oyun kurucusu Steve Young ve eski NFL oyuncusu Jerry Rice, Atlanta’da bir espor salonunu yapmak için Young’ın kuruluşundan para topladı.

3.500 metrekarelik arena Atlanta’da öğrenciler için fiyatsız bir kaynak olacaktır. Johnson STEM Aktiflik Merkezi’nin bir kesimi olarak tıpkı vakitte espor uzmanları Skillshot Media tarafından da finanse edildi. Şirketin lideri Todd Harris, “Espor, disiplin, ekip çalışması ve âlâ bir sportifliğin yanı sıra STEM’in hünerlerini de geliştiriyor. Bu yeni alan ve paydaşlık, mahallî topluma erişimi büyük ölçüde genişletecektir.” dedi.

Espor, Felix Kjellberg üzere çevrimiçi oyuncuların kazandığı dev kitlelerin bir kesimi olduğu için son yıllarda sahiden tanınan oldu.

Oyun oynamanın toplumsal tarafı tıpkı vakitte hareketin kıymetli bir tarafıdır. Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı turnuvalar, oyunculara misal düşünen bireylerle arkadaşlık kurma fırsatı verir. Ayrıyeten, oyunlarını izleyerek bir izleyici kitlesi inşa edenler, vlogging, esporlar ve hatta genel iştiraklere ve fiyatlı promosyonlara çeşitlilik gösterebilirler.

Johnson STEM Aktiflik Merkezi’nin kurucusu ve sahibi olan Lonnie Johnson, “Her okulun bir espor grubunu desteklemek için maddi kaynakları yok. Arenamız oyun alanını düzleyecek ve eyalet şampiyonluğu için yarışmak isteyen herkese müsaade verecek.” dedi.

Bununla birlikte, ABD müfredatına gönderilen esporların yükselişi burada bitmiyor. Birtakım üniversiteler artık görüntü oyunları için burs sunmaktadır. Bunlar ortasında New York Üniversitesi ve Kaliforniya Üniversitesi, Irvine bulunmaktadır.

ABD’de başlayan bu durum dünya genelinde yayılabilir mi bilemiyoruz. Ülkemizde esporun eğitim sistemine dahil edilmesi kelam konusu olursa bu mevzu hakkında neler düşünürsünüz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir