GTA 6 için kötü haber geldi!

Rockstar Games’in popüler oyunu GTA, dönem dönem gündemde kendine yer bulmayı başarıyor. Genellikle bu haberler GTA’nın yasaklanmasına yönelik oluyor. Bugün ise GTA V‘in yasaklanması için Amerika‘nın yasa üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

TalkESport’a göre, ABD Eyalet Meclisi Üyesi Marcus Evans Jr, araba hırsızlığı vakalarındaki artış nedeniyle “şiddet içeren” video oyunlarını yasaklamak istiyor. Araba hırsızlığı ve şiddet denilince akıllara direkt GTA V’in geldiğini fark etmişsinizdir. Eğer bu durum gerçekleşir ve Amerika’da GTA V yasaklanırsa, GTA 6 için umutlar suya düşer diyebiliriz.

Tasarı, siyasi aktivist Early Walker‘ın Chicago’daki sık görülen şiddet ve araba hırsızlıklarını video oyunlarına bağladıktan sonra ortaya çıkmış. Walker şiddet içerikli bir video oyunu örneği olarak “Grand Theft Auto V” oyununu gösterdi. Walker, bu tür oyunların satışının yasaklanmasının suçları azaltabileceğine inanıyor. Eyalet Meclis Üyesi Evans, Walker’ın önerisini kabul etti ve tasarıyı Illinois Eyalet Meclisine sundu.

Yakın zamanda satılan 140 milyon kopya satış kilometre taşını geride bırakan GTA 5, bu yıl yeni nesil konsollara çok yakında gelecek. Eğer bu yasa onaylanırsa geliştirici firmanın işi çok zorlaşacak. Bu yüzden Rockstar’ın yasa çıkmadan GTA V’i PlayStation 5 ve Xbox Series için çıkarması gerekiyor.

GTA 6‘nın geliştirilme aşamasında olduğunu artık sağır sultan bile duymuş durumda. Ancak Rockstar Games, Amerika gibi büyük bir pazarda oyununu satamayacak olursa projeyi iptal edebilir. Bakalım ilerleyen günlerde GTA’nın akıbeti ne olacak? Sizce GTA 6, Amerika’da satılmayacak diye proje iptal edilir mi? Video oyunları şiddetin artmasına etkili mi? Gelin yorumlarda tartışalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir