Hayal Eseri Kripto Paralar ile 18 Milyon TL Topladılar

Kripto para ünitelerinin kolay yoldan para kazanma prosedürü olarak görülmesi, dolandırıcıların husustan bihaber vatandaşları tuzağına düşürmesinin önünü açıyor. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye nazaran Coinspace isimli şirket ismi altında “S-Coin” ve “First Coin” isimli kripto para ünitesi piyasaya sürdüklerini söyleyen organize kabahat örgütü, toplamda 18 milyon TL para toplamayı başardılar.

Mağdurlara S-Coin ve First Coin’in gelecekte misliyle pahalanacağını, Bitcoin üzere yatırım yapanlara büyük yararlar sağlayacağını söyleyen dolandırıcılar, bu sayede milyonlarca TL toplayarak haksız çıkar elde ettiler. İddianamede gelecekte büyük kar sağlayacağı vaat edilen S-Coin ve First Coin’in dünyanın hiçbir borsasında süreç görmeyen hayal eseri bir kripto para üniteleri olduğu belirtildi.

Kripto para yatırımı diye saadet zincirinin modülü oldular

İddianameye nazaran Coinspace, bu kelamda kripto paraların tanıtımını yapmak için hem fiziki yerlerde hem de toplumsal medya platformlarında seminerler ve toplantılar düzenledi. Bir piramit satış sistemi, bir öteki deyişle saadet zinciri oluşturmaya çalışan organize kabahat örgütünün sisteme yatırım yapacak yeni üyeler aradıkları ve çok sayıda yatırımcıyı da dahil etmeyi başardıkları söz edildi.

İddia edebileceğiniz üzere sisteme birinci katılan üyeler, sonraki süreçte kendi referansıyla sisteme yeni üyeler dahil ettiklerinde piramit yapının üst basamaklarına çıktılar. İddianameye nazaran birinci üyeler, yatırım karının dışında tavsiye, referans, grup karı ve eşleşme bonuslarının da sahibi oldu. Sisteme daima yeni üye kazandırılması sonucunda piramit satış sisteminin tabiatı gereği makul bir mühlet sonra sistemin çöktüğü ve üyelerine kar sağlamadığı, yatırımcıların mağdur edilmeye başlandığı söz edildi.

Hayal eseri kripto para ünitesi ile 832 şahıstan 18 milyon TL topladılar

İddianamede aktarılan bilgilere nazaran Coinspace çatısı altında haksız kar elde eden örgütten bugüne kadar 544 kişi şikayetçi oldu. İddianameye nazaran Coinspace EU, Malta menşeili ve kripto para üretim ve pazarlamasını yapan bir şirket. Şirketin sahibi ise Mojca Plut isimli bir şahıs. Bununla birlikte İstanbul’da bir anonim şirketin ismi değiştirilerek Coinspace İnternet Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ isimli firma kuruldu.

İsmi değiştirilen firmanın yetkilisinin S.Ö. isimli şahıs olduğu belirtilirken; 2016 yılı Mart ayından itibaren şirketin banka hesaplarına yüksek meblağlarda para girişlerinin ve çıkışlarının olduğunun tespit edildiği belirtiliyor. Kelam konusu şirketin 17 Şubat-20 Ekim 2016 tarihleri ortasında 3 farklı bankadaki hesaplarına 832 kişi tarafından toplam 15 milyon 889 bin 910 TL ve 209 bin 100 Euro yatırıldığı tabir edildi.

10 bin 888 yıla kadar mahpus cezası isteniyor

Savcılık, 544 kişinin şikayetçi olduğu hata örgütünün 17 üyesi hakkında “suç işlemek hedefiyle örgüt kurma”, “suç işlemek emeliyle kurulan örgüte üye olma” ve “bilişim sistemleri banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” hatalarından 3 bin 268’er yıldan 10 bin 888’er yıla kadar mahpus cezası talep etti. Tıpkı örgütün üyesi olduğu belirtilen 20 kuşkulu için ise “suç işlemek gayesiyle kurulan örgüte üye olma” ve “bilişim sistemleri banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” hatalarından 2 yıldan 200 yıla kadar mahpus cezası talep edildi. İddianame, Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir