IBM, 2 nm Çip Teknolojisini Tanıttı

Günümüzde yaşadığımız çevresel meseleler, her dalda sürdürülebilirdik arayışlarına başlanmasına yol açtı. Geri dönülemez pek sorun için alarm oluşturan çevresel faktörler, teknolojinin de istikametini değiştiriyor. Uzun yıllardır teknoloji şirketlerinin tepesinde yer alan IBM, sürdürülebilir teknoloji alanında birinci adımını attı.

IBM Lider Yardımcısı Dr. Xie Dong, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen MEET2022 Akıllı Gelecek Konferansı’nda IBM’nin teknolojik yenilikleri nasıl hızlandırdığını anlattı ve sürdürülebilir bir gelecek elde etmek için geliştirdikleri iş iştirakleri hakkında bilgi verdi.

Yeni çipler şarj etme sıklığını dört kata kadar azaltacak

Birleşmiş Milletler 2015 yılında; yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegeni korumak ve insanlığın refah ve barış içerisindeyaşamasını sağlamak için 17 alt başlıktan oluşan sürdürülebilir kalkınma gayesi belirlemişti. Birleşik Milletler’in değişimin başlangıcında son derece değerli olan, “şirketlerin yüzleşmesi gereken bu stratejik konunun” fikirleri aşarak hareketlere dönüşmesinde tesirli oldu.

Sürdürülebilir kalkınmanın tüm insanlığın ortak vazifesi olduğuna dikkat çeken IBM, şu anda üzerinde çalışılmaya devam edilen çip teknolojisinden bahsetti. Değişen dünya şartlarına yenilikçi fikirlerle ahenk sağlayan dev şirket, akıllı telefonların şarj edilme sıklığını azaltacak 2 nm çip teknolojisini duyurdu. Husus üzerinde şirketin yaptığı açıklamaya nazaran “2nm çipler, akıllı telefonların 4 günde 1 şarj edilmesini sağlayacak ”.

Editörün görüşü:

Günümüzdeki akıllı telefon teknolojisine baktığımızda şarj etme sıklığının ortalama bir kullanıcı içim günde 1, telefonu ağır kullanan bireyler için ise 2-3 sefer olduğunu görüyoruz. Son yıllarda her ne kadar süratli şarj özellikleri ve yüksek kapasiteli bataryalar geliştirilse de kendimizi sık sık priz ya da powerbank fark etmez rastgele bir güç kaynağına bağlı buluyoruz. Bu nedenle IBM’nin geliştirmekte olduğu çip teknolojisinin hem kullanıcı tecrübesi hem de sürdürülebilir kalkınma projelerine katkılarından ötürü gezegenimiz için düzgünleştirici olacağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir