İklim Krizi İnsan Ömür Müddetlerini Etkileyecek mi?

Her geçen gün ve bilhassa de son yıllarda süratle gelişen ilaç sanayisi, evvelki yıllarda tahlilsiz kalan sıhhat sorunlarına bir tahlil sunarak insan ömür müddetlerini hayli yükseltti. Artık yalnızca ilaçlarla da değil, çeşitli tekniklerle ömür müddetlerinin uzatılması için bir dizi çalışma yapılıyor.

Bu alanda birçok çalışma yapılmış olsa da uzun yaşamanın sırları ve yolları hala merak konusu olmaya devam ediyor. Matematik ve teorik biyoloji alanında çalışan Brian Hanley de hayat müddetlerini uzatmanın yollarını arıyor. California’da yaşayan bilim insanı Brian Hanley, Atlantik mecmuasıyla yaptığı bir röportajla çalışmaları ile ilgili merak edilenleri cevapladı.

Hayat mühletini uzatmak için gen terapileri geliştiriyor

64 yaşındaki matematik biyoloğu Brian Hanley, insan hayatını uzatacak ve neredeyse iki katına çıkaracak araştırmalar yapıyor. Hanley, çalışmalarını bu araştırmalar için kurduğu Butterfly Sciences isimli şirketinde sürdürüyor. Uzun ömür için gen terapileri geliştiriyor ve çalışmalarını yalnızca kendi üzerinde yürütüyor. Hanley, uzun hayatın sırlarını aradığı çalışmaları için Amerikan Besin ve İlaç Yönetimi (FDA) de dahil olmak üzere rastgele bir kurum tarafından onay ya da dayanak almıyor.

Brian Hanley, ömrünü uzatabilecek metotlar ve husus hakkındaki ayrıntılar hakkında Atlantik mecmuasından Joe Pinsker’la bir röportaj yaptı. Röportaj sırasında Joe Pinsker, Brian Hanley’e öncelikle ne kadar yaşamayı umduğunu sordu. Ailesinin epey uzun ömürlü olduğunu belirten 64 yaşındaki bilim insanı, en az 80 yaşına kadar yaşacağını lakin geliştirdiği gen terapileri ile ömür müddetinin 150 ile 160 yıla kadar uzayabileceğini umduğunu söyledi. Neden uzun yaşamak istediği sorusuna karşılık olarak da ölmekten korktuğu için değil, dünyaya yararlı olan şeyleri yapmak için daha fazla vakte sahip olmak istediğini; 150 yıl yaşamak istediğini açıkladı.

İklim krizi ömür müddetlerini etkileyecek mi?

Ortalama insan ömrünün, günümüzün iki katına çıkmasını dileyen bilim insanı önümüzdeki yıllarda iklim ve hava kaidelerinin daha da yırtıcı olacağını ayrıyeten belirtti. İklim değişikliğinin bugün bile hayatında pek çok olumsuz tesirler yarattığının altına çizen Hanley, vefat nedeninin hortum, tayfun ya da yangın üzere direkt iklim krizi kaynaklı olma mümkünlüğünün çok yüksek olduğunu düşündüğünü lisana getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir