Instagram Lite Artık 170 Ülkede

Giriş seviyesi cihazlar için geliştirilmiş olan Instagram Lite adlı sürüm artık 170 ülkedeki kullanıcıların hizmetinde. Instagram 30 MB boyutuna sahipken Lite uygulama ise sadece 2 MB boyutunda ve yalnızca temel özellikleri beraberinde getiriyor.

Uygulama temel seviyede olduğundan, normal Instagram uygulamasıyla aynı özellik setiyle birlikte gelmiyor. Öte yandan video desteği, mesajlaşma, karanlık mod, GIF’ler ve çıkartmalar gibi en çok kullanılan özellikler hala kullanıcıların emrine amade. Olmayan özellikler arasında ise geçişler ve AR filtreleri gibi veri açısından zengin animasyonlar bulunuyor. Ek olarak, çöp kutusu simgesi gibi yeni akıllı telefon kullanıcıları için pek bir anlam ifade etmeyen bazı simgeler de kaldırılıp yerine “X” kullanılmış durumda. Uygulama, yavaş bir bağlantı veya yavaş bir cihaz kullanırken bile medyaların daha hızlı yüklenmesini sağlamak üzere görüntü sıkıştırma, CDN önbelleğe alma ve gibi birçok optimizasyonu kullanıyor.

Facebook Tel Aviv Ürün Yönetimi Direktörü Tzach Hadar, Instagram Lite hakkında şunları söylüyor: “Ekiplerimiz, uygulamalarımızın bu hafif sürümlerini düşük bağlantıya veya sınırlı veri planlarına sahip kişiler için oluşturuyor çünkü temel öncülümüz kimseyi geride bırakmamak. Instagram deneyiminin, kullanıcıların bulunduğu cihaz, platform ve ağdan bağımsız olarak hızlı, kaliteli ve güvenilir kalmasını istedik.”

Facebook uygulamayı gelecekte küresel olarak kullanıma sunma planları yapıyor. Yeni uygulama Google Play Store üzerinden indirilebilir durumda. iOS içinse şimdilik bir uygulama düşünülmüyor.

Instagram’ın Mart ayı başında Canlı Odalar özelliğini duyurduğunu da hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir