iPhone’ları Kilitleyen Instagram Öyküsünün Gizemi Çözüldü

Bir Instagram latifesi, birkaç haftadır iOS aygıtların arızalanıp kilitlenmesine yol açıyor. Instagram üzerinden paylaşılan bir kıssaya giren iPhone kullanıcılarının evvel Instagram uygulaması, sonra telefonu kilitleniyor. Öykü Android aygıtların birçoklarında soruna yol açmamakla birlikte kullanıcıları garip bir imajla karşı karşıya bırakıyor.

Canı sıkılan bir Instagram kullanıcısının yazdığı kod yüzünden on binlerce kişinin telefonunu kilitleyen kıssa, son vakitlerde internette çok konuşuluyor. Birçok mağdur, insanların yanılgıdan nasıl kurtulacağına dair gönderiler paylaşıyor. Android kullanıcılarının birden fazla ise bu öyküye girince yalnızca mor bir arkaplan, konfeti efekti ve “Your Love” isimli bir müzikle karşılaşıyor.

14 yaşındaki kodcu, on binlerce iPhone’u kilitledi

Kelam konusu kıssa, Arapça harflerden oluşan bir ekrandan oluşuyor. Bu kıssaya giren iOS telefonlar; Apple’ın şu anki en gelişmiş telefonu iPhone 12 Pro Max bile dahil olmak üzere arızalanıp kilitleniyor. Kimi alt segment Android aygıtlar da kıssaya tıpkı yansıyı verirken orta segment telefonların reaksiyon suratı yavaşlıyor. Üst segment Android aygıtlarda ise kıssa sıkıntısız bir biçimde açılıyor. Lakin kullanıcıyı karşılayan tek şey, konfeti efekti ve müzik eklenmiş mor bir arkaplan oluyor.

Kıssayı oluşturup internet alemini birbirine katan ‘pgtalal’ isimli Instagram kullanıcısı, yanılgıyı inceleyen bir YouTuber’a yaptığı açıklamada 14 yaşında olduğunu belirtti. 11 yaşından beri kodlamayla ilgilenen Talal isimli çocuk, karantinada sıkılıp Instagram kusurlarıyla eğlenmek için bu türlü bir kıssa oluşturmuş.

iPhone kilitleyen öykü nasıl çalışıyor?

Üstteki görüntüde öykünün farklı telefonlarda nasıl bir reaksiyon yarattığını görmeniz mümkün. Yanlışın kıssada nasıl kullanıldığını inceleyen YouTuber Mrwhosetheboss, Talal’ın oluşturduğu bir öbür yanılgılı öykünün de nasıl çalıştığını gösteriyor. Görüntüde bahsedilene nazaran pgtalal’ın HTPP proxy’si kullanarak manipüle ettiği Instagram geri sayım sticker’ı, iPhone’ların kıssayı çözemeyip kapanmasına sebep oluyor. Instagram yanılgıyı düzeltmiş olsa da kilitlenme sorunu, hâlâ birtakım telefonlarda ortaya çıkabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir