JAR Belgesi Nedir, JAR Evrakları Nasıl Açılır?

Dijital dünyanın artık gerçek hayatın ayrılmaz bir kesimi olması ile birlikte hayatımıza pek çok yeni terim girdi. Bunlardan bir tanesi de JAR belgesi. Aslında JAR evrakı, pek çok standart kullanıcının kolay kolay karşılaşmayacağı bir evrak çeşididir. Zira internet dünyasının vazgeçilmezi Java lisanı ile hazırlanmış evrakların arşiv belgesi .jar uzantılı JAR belgeleridir.

JAR evrakları, içinde pek çok farklı evrak barındırdığı için ZIP formatındadır ve bu nedenle pek çok kullanıcı bu formata aşinadır. Hani çoklu belgeleri paylaşmadan evvel sıkıştırıyoruz ya, işte ZIP formatı budur. Bu açıdan baktığımız vakit JAR belgelerinin arşiv belgesi olma özelliği gözler önüne seriliyor. Gelin JAR belgesi nedir, JAR belgeleri nasıl açılır üzere merak edilen soruları biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

JAR evrakı nedir?

.jar uzantılı Java ARchive ya da kısaca JAR evrakı, Java Runtime Environment tarafından Java belgelerini ve bunlara bağlı meta dataları saklayan bir paket evrak formatı yani arşiv belgesidir. İçinde birden çok evrak barındırdığı için ZIP formatında olan JAR evrakı, içinde Java’ya has bildirim belgeleri taşır.

JAR evrakı ne işe fayda?

En kolay tarifiyle JAR belgesi, her şeyin derli toplu bir formda saklanmasını sağlar. İçinde Java ile hazırlanmış bir uygulamanın onlarca farklı bileşenini saklayan bir JAR belgesi sayesinde tüm uygulama, tek bir istek ile verimli bir formda dağıtılabilir. Sıkıştırıldıkları için indirme müddetini kısaltırlar. JAR evrakı içinde bulunan bildirim evrakları, bu evrakın hangi hedefle kullanılacağını açıklar.

JAR evrakı nasıl açılır?

  • Adım #1: Buradan WinRAR programını indirin.
    • ya da buradan 7-Zip programını indirin.
  • Adım #2: Program kurulumunu tamamlayın.
  • Adım #3: Görüntülemek istediğiniz JAR evrakını yüklemiş olduğunuz program üzerinden açın.
  • Adım #4: JAR belgesi içindeki dataları sürükle – bırak usulü ile farklı bir klasöre kaydedin.
  • Adım #5: Süreç tamam.

WinRAR ya da 7-Zip evrak arşivleyici programları üzerinden JAR belgelerini açmak için üstteki adımları izleyebilirsiniz. JAR belgesi ZIP formatında olduğu için bu tıp programlar işe yarayacaktır. Lakin unutmayın, evrak arşivleyici programlar ile JAR evrakını sadece görüntülersiniz. JAR belgelerini çalıştırmak için farklı bir programa gereksiniminiz var.

.jar uzantılı JAR belgelerini görüntülemek için tek seçeneğiniz WinRAR ya da 7-Zip evrak arşivleyici programları değil. İşletim sisteminize bağlı olarak şayet şu anda kullanmakta olduğunuz rastgele bir belge arşivleyici program varsa o program üzerinden JAR evraklarını görüntüleyebilirsiniz. Yani ZIP formatındaki evrakları açan programlar ortasında JAR dayanaklı olanların hepsi bu belgeyi açmanızı sağlayacaktır.

JAR belgesi nasıl çalıştırılır?

  • Adım #1: Buradan işletim sisteminize uygun bir Java Runtime Environment sürümünü bilgisayarınıza indirin.
  • Adım #2: Program kurulumunu tamamlayın.
  • Adım #3: Çalıştırmak istediğiniz JAR evrakı üzerinde sağa tıklayın.
  • Adım #4: Birlikte Aç menüsünü açın.
  • Adım #5: Java yazılımını seçin.
  • Adım #6: Evrak boyutuna nazaran değişen bir müddet sonunda JAR belgesi çalışacak.
  • Adım #7: Dilerseniz JAR evraklarını açmak için Java yazılımını varsayılan olarak kaydedebilirsiniz.
  • Adım #8: Süreç tamam.

Java Runtime Environment programını kullanarak JAR belgelerini açmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Kelam konusu program Java Runtime Environment ya da kısaca Java yazılımı olarak da geçmektedir. Bu yazılım sayesinde hem internet dünyasındaki Java içerikleri görüntüleyebilir hem de sahip olduğunuz JAR evraklarını çalıştırabilirsiniz.

JAR belgesi dönüştürme süreci:

JAR belgesini direkt olarak PDF ya da gibisi bir formata dönüştüremiyorsunuz zira JAR belgesi, içinde birden çok evrak bulunan karmaşık bir tiptir. Bu nedenle buradaki ilişki üzerinden indirebileceğiniz JSmooth yazılımını kullanarak JAR evrakınızı bir EXE yani Windows yürütme belgesine dönüştürebilirsiniz. Dönüştürme ayrıntılarını bilgisayarınızın özelliklerine nazaran düzenlemeyi unutmayın.

İnternet dünyasının vazgeçilmezi Java’nin arşiv evrakı olan JAR belgesi nedir, nasıl açılır, nasıl çalıştırılır, nasıl dönüştürülür üzere pek çok merak edilen soruyu yanıtladık ve Java arşiv evrakı hakkında bilmeniz gereken birtakım ayrıntılardan bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir