Jeff Bezos’un Amazon’daki Eser Yorumları Ortaya Çıktı

Pek çok kişi Jeff Bezos’u şu andaki en varlıklı insan olarak tanıyor. Bu servetin kaynağı ise hiç kuşku yok ki Bezos’un kurucusu olduğu Amazon. Amazon bugün tanıdığımız deve dönüşmeden evvel ise Jeff Bezos sitenin her alanına yetişmeye çalışıyordu.

Dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren Amazon’da, eser incelemelerinde bulunan bireyler ortasında da bir sıralama oluşuyor. Bu listenin 78 milyon 951 bin 609’uncu sırasında yer alan isim ise Bezos’un kendisinden öbür biri değil.

6 farklı eser incelemesi

Jeff Bezos’un 6 eserin altında incelemesi bulunurken, bu yorumların tamamının da 5 yıldız ile derecelendirildiğini görüyoruz. 2000 ile 2006 ortasında yapılan değerlendirmeler hayli farklı eserlere yönelik olarak gerçekleştirilmiş. Bezos’un incelediği eserler ise şöyle:

Hayat Hoştur Sineması

Bezos, Oscar ödüllü sinemanın histerik biçimde komik ancak birebir vakitte insanın gözünde yaş bırakmayan bir üretim olduğunu söylüyor. Ayrıyeten sinematografinin de mükemmel olduğunu belirtiyor.

Canon 18×50 İmaj Sabitlemeli Dürbünü

Bezos, manzara sabitleme teknolojisine sahip bu dürbünü şimdiye kadar kullandığı en düzgün dürbün olarak tanımlamış. Bilhassa de güçlü bir dürbün olmasına karşın, manzara sabitleme sayesinde tripod gerekmeden kullanılabilen bu dürbünleri farklı bir yere koymuş.

The Proving Ground: The Inside Story of the 1998 Sydney to Hobart Race

Çağdaş denizcilik tarihinin en dehşetli olaylarından biri olan 1998 Sydney – Hobart Yarışı hakkında görgü şahitlerinin tabirlerinden yola çıkılarak hazırlanmış kitap da Bezos’un incelediği eserlerden biri. Müellifin anlatım lisanına de çokça övgüde bulunuyor.

Project Orion: The True Story of the Atomic Spaceship

Atom bombası patlamalarının sağladığı itiş kuvvetiyle yıldızlar ortasında seyahati ele alan bir kitap elbette ki bir milyarderin “düşlerini” anlatır. Bezos, Orion projesinin ve içinde yer alan insanların anlatıldığı bu kitabı da övmüş.

Down and Out in the Magic Kingdom

İnsanların saygınlık tabanlı bir nakdî sistem olan whuffie kullandığı 22. yüzyılı anlatan bu eğlenceli bilim kurgu romanı da Bezos’un övgüsüne mazhar olmayı başarmış. Bezos bilhassa kitabın kahramanlarının çok canlı olmasından övgüyle bahsediyor. Öte yandan kitabın muharriri Cory Doctorow, kitabına ve kendisine olan övgülere karşın Bezos’u sık sık yeriyor.

Tuscan Mandırası D Vitaminli Süt

Jeff Bezos, “Uzun müddettir hayranım” başlığını attığı incelemesinde, “Sütü o kadar çok seviyorum ki birinci doğduğum günden beri içiyorum.” diyor. Birinci içtiği sütün Tuscan olduğunu düşünmediğini de ekliyor.

Bir Amazon sözcüsü, kelam konusu incelemelerin nitekim de Jeff Bezos’un kendi hesabından yapılmış olan incelemeler olduğunu söylüyor. Bu eski yorumların ortaya çıkmasının akabinde bu eserlere olan talebin artıp artmayacağı ise merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir