JNLP Belgesi Nedir, Nasıl Açılır?

Java programlama lisanının görece karmaşık bir dünyası vardır. Şayet bir uzman değilseniz Java ile alakalı sistemlere, formatlara ve belgelere oldukça şaşırarak bakabilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de JNLP belge formatıdır. İçinde barındırdığı bilgiler son derece kolay olmasına ve kolay bir taban ile yazılmasına karşın şayet elinizde yanlışsız bir program yoksa bir JNLP belgesini kolay kolay açamazsınız.

JNLP evrakı, internet tabanlı Java uygulamalarına ilişkin bilgileri barındırır. Öbür bir Java belgesi olan JAR ile karıştırılsa da internet gerekliliği nedeniyle bu evraktan ayrılır. Belgenin içinde Java lisanı ile yazılmış ve temel metin biçiminde düzenlenmiş halde bilgiler bulabilirsiniz. Gelin JNLP evrakı nedir, nasıl açılır, hangi programla çalışır üzere merak edilen tüm soruları ayrıntılarıyla inceleyelim.

JNLP evrakı nedir?

Java Network Launch Protocol, kısaca JNLP, Türkçesi ile Java Ağ Başlatma Protokolü; Java programlama lisanı kullanılarak internet üzerinden çalıştırılmak üzere geliştirilmiş uygulamalara ilişkin bilgileri saklayan bir evrak formatı, kimine nazaran bir evrak teknolojisidir. JNLP belgesinin bağlı olduğu uygulamalar internet tabanlı olsalar da internet tarayıcıları üzerinden değil, aygıta indirilip kurularak çalıştırılırlar.

Birçok vakit JNLP evrakı, indirildiği Java uygulaması ile birlikte iner ve onunla tıpkı klasör içinde saklanır. Birtakım durumlarda harici olarak indirmeniz, açmanız ve düzenlemeniz gerekebilir. Java lisanını biliyorsanız JNLP belgesini açtıktan sonra gönlünüzce düzenlemeniz mümkün zira bu belgeye sahip pek çok uygulama açık kaynak kodlu olarak kullanıcılara sunulur.

JNLP evrakı ne işe fayda?

JNLP evrakı, desteklediği uygulamaya nazaran farklı bir fonksiyona sahiptir. XML şeması biçiminde tanımlanan JNLP evrakları e-imza uygulamalarında, uzaktan erişim programlarında kullanılabilir ya da uygulamanın sunucuya ulaşmak için kullandığı anahtar vazifesi görebilir. Bu tıp değerli vazifeleri olan JNLP evraklarında bir periyot kıymetli güvenlik açıkları tespit edilmiş ve kısa vakit içinde giderilmiştir.

JNLP belgesi nasıl açılır?

Rastgele bir arama motoruna JNLP nasıl açılır yazıp arattığınız vakit karşınıza çıkan sayısız internet sitesinde onlarca farklı JNLP açma sistemi göreceksiniz lakin ne gerek var? JNLP bir Java evrakı olduğuna nazaran onu açmanın en sağlam prosedürü yeniden bir Java yazılımı kullanmaktır.

İşletim sisteminiz ne olursa olsun buradaki temas üzerinden bilgisayarınıza uygun en yeni Java Runtime Environment ya da bilinen ismiyle Java yazılımının en aktüel sürümünü indirin ve heyetimi tamamlayın. Suram sonrası JNLP belgeniz otomatik olarak Java yazılımı üzerinden açılacaktır. Şayet açılmıyorsa Birlikte Aç seçeneği üzerinden Java yazılımını tercih edebilirsiniz.

Şayet fiyatsız olarak kullanabileceğiniz Java yazılımını bile indiresim gelmiyor diyorsanız işletim sisteminizde metin görüntülemek için kullanılan Not Defteri ve gibisi uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu cins uygulamalar da JNLP belgeleri açmanızı sağlayacaktır fakat tertip kaymaları görebilirsiniz.

Neden JNLP evrakı açılmıyor?

JNLP belgesinin Java uygulaması üzerinden bile açılmıyor olmasının birkaç temel nedeni vardır;

  • Java yazılımınız aktüel değildir.
  • JNLP evrakınız aktüel değildir.
  • JNLP evrakı kusurlu ya da bozuktur.

Java yazılımınız aktüel değilse üstte paylaştığımız temas üzerinden bilgisayarınızın işletim sistemine uygun en yeni sürümü indirebilirsiniz. Şayet JNLP evrakınız yeni değilse evrakın şimdiki bir versiyonunu bulmaya çalışmalısınız.

Şayet JNLP evrakınız kusurlu ya da bozuksa yanılgılı ve bozuk olmayan bir versiyonunu bulmaya çalışmaktan öteki dermanınız yok. Şayet JNLP belgenizi bir şahıstan ya da makul bir kaynaktan edindiyseniz o kişi ya da kaynak ile bağlantıya geçmelisiniz.

İnternet tabanlı Java uygulamalarının bilgilerini barındıran JNLP evrakı nedir, nasıl açılır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu evrak formatı hakkında bilmeniz gereken birtakım ayrıntılardan bahsettik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir