Kim Kardashian’a Kripto Para Davası

Son yılların en tanınan yatırım araçlarından bir tanesi haline gelen kripto paralar, vakit zaman büyük dolandırıcılıklara araç olabiliyorlar. Bazen bir kripto para projesinin bazense bir kripto para borsasının dolandırıcılık gayesiyle kurulduğu, iş işten geçtikten sonra anlaşılıyor. Türkiye’de kurulan kripto para borsası THODEX, bunun en net örneklerinden bir tanesiydi.

Lakin bu tıp olaylar sırf Türkiye’de olmuyor. Örneğin EthereumMax isimli bir kripto para ünitesi, bilhassa de ABD’de çok tanınan oldu. Çünkü bu projenin arkasındaki takım; Paul Pierce, Floyd Mayweather Jr. ve hatta Kim Kardashian üzere isimlerle çeşitli reklam çalışmaları yürüttü. Dünyaca ünlü bir boksör olan Floyd Mayweather Jr., “Benim maç yapmama gerek yok. EthereumMax ile bir yılda kazandığımdan çok para kazandım.” üzere hayli savlı cümleler kurarak yatırımcıları etkilemeyi başarmıştı. Artık bu reklamlar, ünlü isimlerin başını ağrıtmış durumda.

EthereumMax reklamlarını yapan ünlüler, dolandırıcılıkla suçlanıyor

EthereumMax’in bugüne kadarki tüm fiyat grafiğini görüyorsunuz.

ABD’de kimi kripto para yatırımcıları, bahsi geçen 3 ünlü isimle birlikte EthereumMax reklamı yapan tüm ünlülere dava açtılar. Bu ünlülerin dolandırıcı olduğunu ileri süren davacılar, reklamlar nedeniyle yanlış yönlendirildiklerini söz ediyorlar. Projenin hakikaten dolandırıcılık maksadıyla mı kurulduğunu bilmek güç lakin fiyat grafiğine baktığımızda, yatırımcıların sahiden de ziyanda olduklarını görüyoruz. EthereumMax, an prestijiyle piyasaya çıktığı fiyatın bile altında süreç görüyor. Üstelik, pek çok yatırımcının zirveden alım yaptığı sav ediliyor.

Açık konuşmak gerekirse “Perşembenin gelişi çarşambadan muhakkaktır…” ibaresinin ne kadar yanlışsız olduğunu gösteren bir olay ile karşı karşıyayız. Çünkü Kim Kardashian, geçtiğimiz devirlerde de EthereumMax nedeniyle gündeme gelen isimlerdendi. Hiçbir yetkinliği olmamasına karşın direkt yatırım tavsiyesi veriyor üzere davranan Kardashian, İngiliz finansal denetleme kuruluşu FCA tarafından uyarılmıştı. Şimdiyse bu problem, Kim Kardashian’ın başına büyük bir çorap örmüş durumda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir