Kimi Erkeklerin Gebelik Testi Neden Müspet Çıkar?

Birinci olarak pratik gebelik testinin nasıl çalıştığından bahsedelim. Gebelik tespiti için değerli bir kan parametresi olan beta HCG (Human Chorionic Gonadotropin), bir hormon çeşididir. Bu hormonun salınımı, döllenmeden yaklaşık 11 gün sonra başlar ve embriyo rahme yerleştikten sonra da süratle yükselmeye devam eder.

Bu süreçte yapılacak bir gebelik testinde idrardaki HCG pahası yüksek çıkacağından sonuç olumlu olacaktır. Yani bir bebek bekliyorsunuz demektir. Koryonik gonadotropini olarak tıp dünyasında anılan beta HCG, plasenta tarafından üretilir. HCG hormonu, alfa ve beta olmak üzere iki çeşitte mevcuttur. Gebelik için beta HCG baz alınmaktadır. Bu hormon, progesteronun üretilmesinde de tetikleyicidir ve progesteron hormonu bebek için kollayıcıdır ve abortus (düşük) önleyicidir.

Pekala bunun gebelik testi sonucu müspet çıkan erkeklerle ne ilgisi var?

Gebelik testi müspet çıkan bir erkeğin hemen doktora görünmesi gerekir zira erkeklerde beta HCG yüksekliği, testis tümörleri ve beyinde pineal bez tümörleri üzere önemli hastalıklara işaret edebileceğinden kesinlikle dikkatle takip edilmelidir. Yani kimi vakit erkek hastalara da hamilelik testi uygulanabilecek durumlar bulunur.

HCG hormonu yalnızca bayanların gebelik devrinde salgıladığı bir hormon değildir. Birtakım makûs huylu tümörlerin de bu hormonu salgıladığı biliniyor.

Cümbüşüne gebelik testi yapınca kansere yakalandığını öğrenen 18 yaşındaki hemşirelik öğrencisi

Yani bir erkeğin eğlenmek için yaptırdığı gebelik testinin sonucunun müspet çıkması, o kişinin önemli bir sıhhat problemiyle karşı karşıya olduğunun habercisi olabilir. Koryokarsinomlar epey az görülmektedir. Bu demek oluyor ki testis kanseri olan erkeklerin birçoklarında gebelik testi negatif çıkacaktır.

Tıpkı şey aslında gebe olmayan bir bayanın gebelik testi sonucunun olumlu çıkması durumu için de geçerlidir.

Pekala testis kanserinden ne vakit şüphelenilmeli?

Hassas Manzara

En sık görülen şikayet, testiste ağrısız büyüme ve şişmedir. Testiste sistemsiz yüzeyli sert bir kitlenin ele gelmesi en değerli bulgudur. Bazen ağrı tek bulgu olabilir. Şikayetinizi pahalandırmak üzere doktora başvurmalı ve muayene olmalısınız.

Gebelikten harici olarak beta HCG yüksekliği; pankreas, mide, yumurtalık, testis, akciğer yahut göğüs kanseri çeşitlerinin de habercisi olabilir.

Down sendromu, dış gebelik ve boş gebelik ihtimali de bulunmaktadır. Ayrıyeten üreme sıkıntıları tedavisi devam eden bireylerde beta HCG hormon desteği yapılabilir. Bu bireylerde de beta HCG bedeli olağandan yüksek çıkar.

Gebelik sürecinde beta HCG kıymetlerinin düştüğü görülürse, bu durum sağlıklı gebeliğin kelam konusu olmadığı manasına gelir. Zira hamilelik boyunca beta HCG pahası muhakkak aralıklarla yükselmelidir. Bu durumda akla dış gebelik, düşük, kimyasal gebelik üzere ihtimaller gelir.

Değerli Not: Bu içerik tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Sıhhatinizle ilgili rastgele bir değişiklik yapmadan evvel lütfen hekiminizle görüşün.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir