Köpeklerin Yaşıyla İlgili İnanış Bir Kere Daha Çürütüldü

Halk ortasında “bir köpek yılı, yedi insan yılına eşittir” halinde bir efsane dolaşmaktadır. Bu efsanenin yanlış olduğu daha evvel aslında kanıtlanmıştı fakat Frontiers in Veterinary Science mecmuasında yayımlanan yeni bir araştırma, köpeklerin yaş ve yetişkinlik hesaplamaları hakkında yeni bir formül ortaya koyuyor.

Araştırmaya nazaran köpekler, sadece altı aylıkken ergenliğe giriyor, iki yaşına geldiklerinde ise 25 yaşındaki bir beşere denk yetişkinliğe ulaşıyorlar. 7 yaşına gelen bir köpeğin ise artık “yaşlı” kategorisinde kıymetlendirilmesi gerekiyor.

Köpekler insanlardan daha süratli olgunlaşıyor

Nottingham Üniversitesi’nden akademisyen olan Dr. Naomi Harvey, köpeklerin insanlardan yedi kat daha kısa yaşamalarının, yedi kat daha süratli yaşlandıkları manasına gelmediğinin altını çizerken, “Köpekler bizden daha süratli olgunlaşıyor. Bir yaşındaki köpeklerin birçok tam uzunluklarına ulaşmış olur, bu yüzden mutlaka yedi yaşındaki bir çocuğa muadil değiller tabirlerini kullanıyor.

Araştırma da tam olarak bu noktaya parmak basmayı ve bir köpeğin ne vakit yavru, ne vakit yetişkin, ne vakit yaşlı kabul edilmesi gerektiğini belirlemeyi amaçlıyor. Elde edilen bulgular bir yaşındaki bir köpeğin ergenliğini yeni bitirmiş bir genç olduğunu, sırf 12 ay sonra ise yetişkin bir insan ile tıpkı olgunluğa eriştiğini gösteriyor.

Köpekler, 12 yaşından itibaren beden ağrıları çekmeye başlıyor

Dr. Harvey’ye nazaran köpekler, 12 yaş ve üzerinde geriatrik (yaşlılık devrindeki sıhhat problemleri ve bu problemlerin tedavileriyle ilgilenen bilim dalı) olarak kabul ediliyor. Çünkü çalışma, yaşlanmanın çeşitli davranışsal ve bilişsel özelliklerle de bağlı olduğunu ortaya koydu. Buna örnek olarak köpeklerin beyninin 7 yaşına kadar gelişmeye devam etmesi ve bu noktadan sonra dikkatin azalmaya başlaması gösterilirken; 12 yaşındaki geriatrik köpekler ise beden ağrıları yaşıyor ve bunama hastalarına misal formda hafıza sıkıntıları yaşayabiliyor.

Tekrar de Dr. Harvey, bu hesaplamaların tüm köpek cinsleri için geçerli olmadığının altını çiziyor. Çünkü köpeklerin ömürleri, cinslerine nazaran değişkenlik gösteriyor ve kimi köpeklerin ömürleri ne yazık ki bir diğer cinsin yaşlılık devrini göremeyecek kadar kısa olabiliyor.

Dr. Harvey, birtakım köpek cinslerinin sıhhatlerinin başka ırklara nazaran daha çabuk bozulsa da beyin ve davranış gelişiminin tüm köpeklerde paralel bir gelişim gösterdiğini tabir ederken açıklamalarını, “Bazı köpeklerin bedenleri şimdi gençken sıhhat meselelerinden etkilenebilirken, kısa ömürlü ırkların sözün tam manasıyla yaşlandığına dair hiçbir delil yok, zira davranışsal olarak başka köpeklerle birebir yörüngeyi izliyor üzere görünüyorlar. Diğer bir deyişle, kısa ömürlü köpek ırkları daha süratli yaşlanmıyor, yalnızca daha genç ölüyorlar” kelamlarıyla tamamlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir