Kosova, Kripto Para Madenciliğini Yasakladı

Kosova’nın kömürle çalışan en büyük güç santrali, yaşanan teknik bir sorun sebebiyle geçtiğimiz ay kapanmış ve bunun sonucunda da hükümet dışarıdan epeyce yüksek bir fiyattan elektrik satın almak durumunda kalmıştı. Bu olayı takiben hükümet aralık ayında 60 günlük inanılmaz hal ilan etmiş ve güç ithalatına daha büyük bir bütçe ayırmak için güç kullanımını kısıtlayıcı tedbirler alma kararı vermiş; ülke genelinde dönüşümlü kesintiler uygulamaya başlamıştı. Elektrik kesintileri toplu şovlara neden olurken Kosova halkı, ülkenin İktisat Bakanı Artane Rizvanolli’yi istifa etmeye çağırmıştı.

Bunun üzerine Rizvanolli, hükümetin; global güç krizinin sebep olduğu bu olumsuz tesirleri azaltmak ismine bir tedbir olarak ülkede kripto para madenciliğini yasakladığını duyurdu. Alınan bu karar çerçevesinde yetkili güvenlik güçleri kripto para madenciliği kaynaklarını tespit ederek bu faaliyetleri durduracak.

Geçtiğimiz ay Kosova, elektriğin yüzde 40’ını dışarıdan satın aldı

Çok kısa bir mühlet öncesine kadar Kosova, Avrupa genelinde en ucuz elektriğin kullanıldığı ülke olmanın gururunu yaşıyordu. Elektriğin bu derece ucuz olması sebebiyle Kosovalı pek çok genç de kripto para madenciliği yapmaya başlamıştı. Lakin pek çoğunuzun da bileceği üzere kripto para madenciliği yapmak için özel olarak ayarlanmış epeyce güçlü bilgisayar ağlarına ve bu ağları çalıştırmak için de önemli boyutlarda elektriğe muhtaçlık var.

Bu da bilhassa güç kıtlığının yaşandığı ve ülkenin dışarıdan elektrik temin etmek zorunda kaldığı bir periyotta kripto para madenciliğinin yapılmasının, ülkenin daha fazla ziyana girmesi manasına geliyor. Geçtiğimiz ay yetkililer Kosova’da harcanana güç tüketiminin yüzde 40 üzere büyük bir oranla yurt dışından satın alındığını açıklamıştı. Buna ek olarak güç fiyatlarının artması, Rusya’nın arzının azalması ve COVID-19 salgını sonrası toparlanmaya çalışan iktisatların doğal gaza muhtaçlık duyması sonucunda Avrupa genelinde yaşanan güç krizinin derinleşmesi de Kosova’yı öbür birçok ülkeden daha fazla etkiledi.

Kripto para madenciliğine karşı tedbir alan tek ülke Kosova değil

Öte yandan kripto para madenciliğini yasaklayan tek ülke Kosova da değil. Kripto para çıkarma sürecinin çevreyi olumsuz tarafta etkilemesi sebebiyle daha evvel ortalarında Çin ve İran’ın da bulunduğu birtakım ülkeler bu süreci kısıtlayan düzenlemeler yapmış; pek çok ülke de düzenlemelerin yapılması için davette bulunmuştu. Geçtiğimiz yıl kripto para madenciliğini 4 aylığına yasaklayan İran; bu sürecin ulusal elektrik şebekesinden günlük olarak 2 gigawattan daha fazla elektrik tükettiğini kaydetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir