Kripto Para Dolandırıcılığı 2021 Yılında Rekor Kırdı

Geçtiğimiz günlerde geride bıraktığımız 2021 yılı, kripto paralar için epey hareketli bir yıl olmuştu. Dijital ortamların ve varlıkların daha da bilinir hâle geldiği bu yıl; kripto paraların popülerliğinin astronomik bir süratle büyümesine, dünyalarda milyonlarca insanın kriptoya yatırım yapmasına sebep olmuştu. Yükselen bu popülarite, sokakta geçen rastgele bir insanın kripto paralar hakkında konuşmasına bile yol açmıştı.

Lakin ülkemizde de hakkında yeni yasalar çıkarılması planlanan kripto paraların kimi olumsuz istikametlerinin de olduğunu belirtmemiz gerek. Yasa dışı süreçler yoluyla gerçekleşen kripto para dolandırıcılığı da bu olumsuz istikametlerin tahminen de en büyüğü. Yeni bir araştırma da bu şekil dolandırıcılıkların 2021’de kıymetli derecede yükseldiğini ortaya çıkardı.

Yasa dışı süreçler 14 milyar dolara yükseldi


Blok zinciri firması Chainalysis tarafından yayımlanan yeni bir rapor, süreç hacmi bir evvelki yıla nazaran %567 oranında artarak 15.8 trilyon dolara ulaşan kripto paralarla gerçekleşen yasa dışı süreçlerin 2021’de rekor kırdığını ortaya çıkardı. Raporda; 2021 yılı içerisinde kripto para dolandırıcılığının %80 arttığı ve 14 milyar dolara ulaşarak rekor kırdığı tabir edildi.

Buna ek olarak 2020’de 3,2 milyar dolar kıymetinde kripto para ünitesinin çalındığı, 2021 yılında ise bu sayının %516 bedelinde artış gösterdiği aktarıldı. Ayrıyeten, kripto para süreç hacmindeki büyük artış sebebiyle yasa dışı süreçlerin toplam süreç hacmindeki hissesinin 2020’de %0,60 olduğu, 2021’de ise 0,15’e gerilediği gelen haberler ortasında yer aldı.

Geleceğin para ünitesi olarak nitelendirilen kripto paraların popülerliği arttıkça yasa dışı süreçlerin de artabileceği kestiriminde bulunmak pek yanlış olmaz. Birçok ülke de bu stil tehlikeler sebebiyle vatandaşlarını uyarıyor ve yeni yılda düzenlemeler getirmeyi planlıyor. Ülkemizde de gibisi yaşanan bu olaylar konusunda birçoğumuzun daha dikkatli olması ve emniyetli yerlerden süreçlerini gerçekleştirmesi büyük kıymet arz ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir