Kripto Para Düzenlemesinin Yakında Tamamlanacağı Açıklandı

Bir müddettir gündemde olan kripto paralara ait düzenleme ile ilgili değerli bir gelişme yaşandı. Hususla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, kripto paralarla ilgili çalışmaların yakın bir tarihte tamamlanacağını söz etti. Hususla ilgili olarak kapsamlı bir çalışma yürütüldüğünü söyleyen Ertem, yapılacak düzenlemelerin hem Türkiye hem de global iktisat sistemine uygun olacağını söyledi.

Cemil Ertem tarafından yapılan açıklamalara nazaran kripto paralarla ilgili düzenlemeler, Merkez Bankası ile öbür yetkili kurumların iş birliğinde sürdürülüyor. Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak 30 Nisan’da yürürlüğe gireceği belirtilen kripto varlık yönetmeliğine de değinen Cemil Ertem, bunun sadece Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınmış bir karar olmadığını, dünyanın pek çok ülkesindeki merkez bankasının bu yönetmeliği uygulamaya koyduğunu söyledi.

Saadet zinciri oluşumlarına müsaade verilmeyecek

Cemil Ertem, kripto para piyasalarındaki büyük hacmin farkında olduklarını, bu çeşit büyük hacimlerin saadet zinciri oluşumlarına yol açabileceğini söylüyor. Hususla ilgili olarak yapmak istedikleri temel şeyin de bu çeşit saadet zincirlerine müsaade vermemek olduğunu belirten Ertem, bunun sağlanabilmesi için de çok süratli olmaları gerektiğini söz ediyor.

Cemil Ertem tarafından yapılan açıklamalar değerli olsa da ülkemizdeki kripto para yatırımcıları, kendilerini neyin beklediğini hala tam olarak bilmiyorlar. Örneğin bir kripto para yatırımcısı, şu an için Papara üzere hizmetler aracılığıyla para transferi yapabilirken 30 Nisan’da bu durum ortadan kalkacak. Bugüne kadar yapılan açıklamalar ise bankaların ön plana çıkacağını gösteriyordu. Papara’nın da T.C. Merkez Bankası tarafından denetlendiğini göz önünde bulundurursak, yapılan çalışmaların tam olarak ne işe yarayacağını anlamak için daha ayrıntılı bilgi sahibi olunması gerektiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir