Kripto Para Madenciliği İçin Ekran Kartı Kullanımı Azalabilir

Yapılan araştırmalara göre kripto para popülaritesindeki artış, 2020’nin 4. çeyreğinde GPU satışlarının yükselmesine önemli bir katkıda bulundu. Jon Peddie Research‘teki (JPR) analistlerin raporuna göre, ekran kartı sevkiyatları; çeyreklik bazda %20,5 ve 2019’un dördüncü çeyreğine kıyasla %12,4 arttı. Salgının yarattığı yeni düzende uzaktan çalışma şeklinin benimsenmesi ve oyun oynamanın popülerliği gibi çeşitli faktörlerin ekran kartlarına olan talebin yükselmesine neden olsa da, ünlü araştırma şirketi Jon Peddie Research; kripto madenciliğinin (özellikle Ethereum) bu yükselişte önemli bir rol oynadığını belirtti. Ancak madencilik için ilerleyen süreçte ekran kartlarına olan ihtiyacın azalacağı söyleniyor.

Günümüzde yaşanan ekran kartı stok sıkıntısı ve yükselen fiyatlardan herkes şikayetçi. Özellikle kripto para madencilerinin piyasadan toplu bir şekilde ekran kartları satın aldığı bu dönemde, sistem toplamak oldukça zor hale geldi. Üreticiler ise bu durumdan muzdarip olan kullanıcılar için GPU’ların hash değerlerini kısıtlamakla birlikte, kripto para madenciliği için özel ekran kartları sunmaya çalışıyor. Bu çabaların ne kadar çözüm sağlayacağı tartışılırken, Jon Peddie Research şirketinin sunduğu bir rapor, madencilik için ekran kartı kullanımın azalacağını belirtiyor. Peki bu durum nasıl yaşanılacak?

Gelecekte Madencilik Nasıl Şekillenecek?

Jon Peddie Research şirketinin yönetim kurulu başkanı Jon Peddie’nin yaptığı bir açıklamaya göre, yeni çıkan üst seviye ekran kartlarının tükettiği güç miktarı, kripto para kazımından gelen kazancı olumsuz etkiliyor. Ayrıca kripto para kazımı için en çok tercih edilen Ethereum’un da, ilerleyen süreçte mimari bir değişikliğe uğrayacak olması, kripto para kazımı için ekran kartlarına olan talebi azaltmada kendini gösterecek.

Jon Peddie, “Ethereum 2.0‘la birlikte gelen mimari değişiklikler çok yakında ekran kartları üzerindeki kara bulutu ortadan kaldıracak. Bu zamanda madencilik için üst düzey ekran kartlarına yatırım yapmak aptalca olur.” diyerek ilerleyen süreç için olumlu bir bakış sergiledi.

Ethereum 2.0‘da, şimdiki kullanılan ve ekran kartlarıyla madenciliğe dayalı olan Proof-of-Work (PoW) algoritması yerine Proof of Stake (PoS) algoritması yer alacak. Proof of Stake özet olarak; herhangi bir donanıma ihtiyaç olmadan, sahip olduğunuz kripto para miktarına orantılı olarak kripto para kazandığınız bir sistem. Bu sayede ekran kartı stoklarının rahat bir nefes alacağı tahmin ediliyor ancak Ethereum 2.0’ın çıkmasına biraz daha zaman var. Ethereum 2.0 ve Proof of Stake ile alakalı daha kapsamlı bilgi için araştırma yapmanızı da tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir