Kripto Para Piyasalarında Düşüş: Bitcoin Yüzde 10 Düştü

Son periyotların en tanınan yatırım araçlarından olan kripto paralar, son birkaç gündür çok önemli bir düşüş trendine girmiş durumda. Geçtiğimiz haftalarda başta Bitcoin olmak üzere başka tüm altcoinlerde “ATH”, yani tüm vakitlerin en yüksek pahasına ulaşılırken şu an piyasa, adeta kan gölüne dönmüş durumda.

Kripto para piyasalarında yaşanan düşüşün temel aktörü, kestirim edilebileceği üzere Bitcoin. Kripto paraların hükümdarı, bir müddettir 55 bin doların üzerinde akümüle oluyordu. Lakin son günlerde yaşanan düşüşler, dün ABD’den gelen haberlerle birleşince, Bitcoin’de yüzde 10’lara ulaşan düşüş yaşandı. Bu bedel kaybıyla birlikte Bitcoin, 48 bin 100 dolar ile mart başından beri en düşük düzeylerine ulaştı.

Kripto para piyasasında düşüşe neden olay şey neydi?

Joe Biden idaresindeki ABD, dün çok kıymetli bir haberle sarsıldı. ABD medyası, hükümetin vergilendirme yöntemlerinde değişiklik yapmak istediğini, bu bağlamda yıllık geliri 1 milyon dolar ve üzerinde olan vatandaşlardan alınacak sermaye karı vergisini yüzde 43,4’e, yani ikiye katlayabileceğini söz etti. Bu haber, başta yüksek riskli yatırım araçları olmak üzere tüm piyasalara düşüş olarak yansıdı.

Bitcoin’de bu derece sert düşüşün yaşanması, elbette altcoinleri de çok önemli oranda etkiledi. Hatta dünyanın en tanınan kripto para ünitelerinin tümünde önemli düşüşler yaşandı. Ayrıyeten bir müddet evvel 2 trilyon doları aşan toplam market hacmi, yaşanan düşüşlerle 1.78 trilyon dolar düzeylerine geriledi. Bilhassa de küçük ve tecrübesiz yatırımcının, şu an saç baş yolduğunu açıkça söyleyebiliriz.

En tanınan 10 kripto para ünitesindeki durum şu formda;

Üstteki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere Bitcoin’in yanı sıra Ethereum, Binance Coin, Ripple, Cardano, Dogecoin, Polkadot, Uniswap ve Litecoin’de, yani dünyanın en büyük hacimli 10 altcoininde düşüş yaşanıyor. Lakin bu noktada Türkiye’deki yatırımcılar için başka bir parantez açmak gerek.

Türk yatırımcıların gözdeleri BitTorrent ve Chiliz için durum vahim

Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının son devirlerdeki beğenilen altcoinleri, BitTorrent (BTT) ve Chiliz (CHZ) idi. Uygun fiyatlıyken satın alan yatırımcılar, yaşanan yükselişlerle çok önemli düzeylerde kar etmiş, yüzleri gülmüştü. Fakat Bitcoin’de yaşanan düşüş, BitTorrent ve Chiliz’i feci halde etkiledi. BitTorrent, son 24 saatte yüzde 29.96 düzeyinde bedel kaybederken Chiliz’deki kıymet kaybı ise yüzde 30’u aşmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir