LoL’de Ezreal CT, Yetenekleri, Güçlü Ve Zayıf Özellikleri

Alt koridorun en değişken karakterlerinden biri olan Ezreal, ortalama her türlü metaya ahenk sağlamayı başaran az karakterlerden. Bilhassa daima alışılmışın dışında item seçimleri olması da karakterin daima ahenk sağlamasına imkan tanıyor. ADC lakabına en değişik biçimlerde ahenk sağlayan Ezreal, yetenek gücü, zırh deşme, atak gücü vb. birçok eşya ile build yapma potansiyeline sahip. Natürel ki bunların herbirinin ne kadar fonksiyonel olduğu tartışılır bir husus ama yapabildiğiniz de bir gerçek.

Her metanın adamı olabilen Ezreal, oyundaki alt koridor karakterleri ortasında en değişik olanlardan bir tanesi. Ne kadar güçlü olduğu yeteneklerini ne kadar yeterli kullandığınıza bağlı olsa da karakterin sevilen bir karakter olduğu da bir gerçek. Gelin birlikte Ezreal CT’lerini, Ezreal’e karşı güçlü olan rakiplerini ve karakterin özelliklerini inceleyelim.

Ezreal CT’leri: Ezreal’e karşı güçlü olan rakipleri

 • Vayne
 • Kalista
 • Sivir
 • Jhin
 • Twitch

Ezreal, çıkardığı hasarı yeteneklerine odaklanarak vuran bir karakter olduğu için, faal bir biçimde yeteneklerini isabet ettirmesi gerekiyor. Bu yüzden Vayne, Twitch üzere görünmez olabilen karakterler yahut Sivir üzere rakibin yeteneğini absorbe edebilen karakterler Ezreal’ı sıkıntı bir duruma sokabiliyor. Bunun yanı sıra anlık hasar vuran karakterler de Ezreal’ın başına bela oluyor. Kalista’nın biriktirdiği mızrakları bir anda çekmesi yahut Jhin’den gelen güçlü bir vuruş Ezreal’ı zorlayabiliyor

Patlayabilen bir küreye sahip Ezreal’ın tüm yetenekleri:

 • Pasif / Büyü Gücü Yükselişi: Ezreal her yetenek isabet ettirdiğinde 5 keze kadar birikecek biçimde taarruz suratı artışı kazanır.
 • Q / Gizemli Atış: Ezreal bir rakip üniteye isabet etmesi halinde bütün bekleme müddetlerini düşük ölçüde azaltan bir güç oku atar.
 • W / Özüt Akışı: Ezreal, isabet ettiği birinci şampiyon yahut harita gayesine yapışan bir küre fırlatır. Şayet Ezreal kürenin tesiri altındaki bir rakibe vurursa küre patlayarak hasar verir.
 • E / Sihir Geçişi: Ezreal yakındaki bir gaye pozisyona ışınlanır ve ateşlediği güdümlü ışınla en yakındaki rakip üniteye saldırır. Özüt Akışı tesiri altındaki rakiplere öncelik verir.
 • R / İsabet Dalgası: Ezreal güç toplar ve içinden geçtiği her bir rakibe yüksek ölçüde hasar veren kuvvetli bir güç dalgası gönderir (dalga minyon ve destansı olmayan canavarlara daha az hasar verir).

‘Sarışın kaşif’ Ezreal’ın güçlü ve zayıf özellikleri nelerdir?

Ezreal’in güçlü özellikleri:

 • E yeteneği sayesinde Ezreal hayli çevik olabiliyor ve baskın yese bile çok rahat kaçabiliyor
 • Yeniden E yeteneği sayesinde savaş esnasında çok rahat konum alıp yeteneklerini ona nazaran kullanabiliyor
 • Ezreal’ın sahip olduğu ulti yeteneği aşikâr bir menzile sahip olmadığı için bütün haritayı kendi dart tahtası üzere kullanabiliyor
 • Karakterin hem yetenek gücünden hem akın gücünden faydalanabiliyor oluşu fonksiyonelliğini arttırıyor

Ezreal birçok hücum gücü taşıyıcısı ortasında hayli çevik bir karakter. Birçok baskından düzgün oynandığı takdirde rahat kurtulabilirsiniz. Bunun yanı durum almanız rahat olacağı için yetenekleriniz ile kombo yapmanız da kolaylaşacaktır.

Ezreal’in zayıf özellikleri:

 • Karakterin tüm hasar potansiyeli yeteneklerinden çıktığı için rakip yalnızca minyon ardında oynasa bile işleri zora sokabilir
 • Ultisi dışındaki tüm yeteneklerinin tek amaçlı olması savaş esnasında bazen karakterin zora girmesine sebep olabilir
 • Karakter çok kırılgan olduğu için savaş Ezreal’a taşındığında güçsüz düşen taraf olabilir

Tüm hasar potansiyelinin yeteneklerinden çıkıyor oluşu Ezreal’ın hem güçlü hem güçsüz yanı diyebiliriz. Bilhassa taarruz gücü kasarken tüm hasar Q yeteneğinden çıktığı için bilen birine karşı tutturmak çok güç olabiliyor. Bahsettiğimiz üzere de ulti yeteneği dışındaki yetenekleri tek maksat yüklü olduğu için çok uygun amaç seçmek gerekiyor aksi takdirde işler çok uygun ilerlemiyor.

LoL’de Ezreal nasıl oynanır?

 • Ezreal’ın ana hasarı olan Q yeteneği minyonlara çarpabildiği için açısını âlâ ayarlayıp atmanız değerli. En makûs durumda E yeteneği ile durumunuzu ayarlayabilirsiniz
 • Ezreal’ın ulti yeteneğinin kullanım rahatlığından ötürü haritayı takip etmeniz çok kıymetli. Bu sayede çok rahat bir biçimde kadronuza takviye olabilir hatta öteki koridordaki oyuncuları öldürebilirsiniz
 • Ezreal yetenek bazlı bir karakter olduğu için olağan karakterlere kıyasla mana kullanımı çok daha fazla. Bu yüzden erken safhada gözyaşı çıkmanız bir nebze de olsa rahatlatacaktır
 • E yeteneğiniz bilhassa ekip savaşlarında büyük değer arz ediyor. Çok kendinize güvenmediğiniz sürece agresif bir halde kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Konum almak için yahut sıkıntı durumlardan kurtulmak için kullanmak çok daha verimli olabilir

Karakter yetenek bazlı ve yetenekleri hem akın gücü hem yetenek gücünden aldığı için Ezreal’ı her türlü duruma ahenk sağlayacak formda oynayabilirsiniz. Hakikaten akın gücü versiyonu daha güçlü olsa da yetenek gücü de kullanma imkanınız mevcut. Ama her iki türlü de yeteneklerinizi kullanmak için düzgün durum almanız koşul. Şayet ki yeteneklerinizi tutturamazsınız Ezreal’ı oynamanız pek mümkün olmuyor. En makûs ihtimalle E yeteneğinizi agresif bir formda kullanıp konum ayarlayarak yeteneklerinizi isabet ettirebilirsiniz. Bunun dışında harita denetimini âlâ yapıp ulti yeteneğiniz ile takviye sağlayıp rakiplerinizi öldürme bahtınız var. Bu yüzden sistemli olarak başka koridorları denetim etmeyi unutmayın.

Ezreal karşısında nasıl oynanır, Ezreal nasıl yenilir?

 • Ezreal’ın birçok yeteneği tek maksatlı olduğu için önünüzde en kolayı örneğiyle: minyon bile olsa rakibin işini epey zorlaştıracaktır.
 • Rakibinizin E yeteneğini kullanacağı vakti uygun değerlendirin. Karakter çevik bir karakter olsa da E yeteneği yokken kazanmanız çok kolay olacaktır.
 • Karakter kırılgan olduğu için savaşı sizin ona götürmeniz avantajın sizde olmasını sağlayabilir

Ezreal’a karşı oynamanın en temel mekaniği minyonların gerisinde oynamak. Şayet ki yetenekleri size isabet etmezse savaşın bir kısmını kazanmış sayılırsınız. Bunun dışında E yeteneği Ezreal’ın en değerli yeteneği diyebiliriz. Rakibini E yeteneğini kullanmaya zorlayıp sonrasında ormancınız ile baskın yapıp kesebilir yahut savaşı üzerine siz taşıdığınız takdirde kendi başınıza bile öldürebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir